Tydzień dokumentów w Telewizji Polskiej

W marcu 2013 roku Telewizja Polska proponuje widzom fascynującą wyprawę do świata bez fikcji. Premierowe filmy dokumentalne będzie można obejrzeć na czterech antenach Telewizji Polskiej.

„Oglądaj z Andrzejem Fidykiem – Słoneczne Matki”
Kobiety w Jordanii są całkowicie uzależnione od woli mężczyzn – nie mają prawa do podejmowania decyzji. Pozostając analfabetkami mają niewielki wpływ na zmianę swojego losu.
Rafea jest Beduinką, jej mąż jest bezrobotny. Kobieta ze wszystkich sił stara się zdobyć wykształcenie i w ten sposób stworzyć sobie szansę na lepszą przyszłość. Chce zostać technikiem systemów solarnych. Wyrusza do Indii, do Barefoot College, gdzie wraz z 27 kobietami z Kolumbii, Kenii, Gwatemali, Burkina Faso i innych krajów zdobywa wiedzę. Choć żadna z kobiet nie zna angielskiego, siła ich determinacji jest ogromna. Nie cofną się przed niczym w nadziei na zmianę swojego losu.
Emisja: poniedziałek, 4 marca, godzina 23:05, TVP1/HD

„Mój biust świadczy o mnie”
Wydawać by się mogło, że obfity biust jest zazwyczaj obiektem zazdrości. Choć trudno w to uwierzyć, posiadaczki dużych piersi wcale nie są z nich zadowolone. Okazuje się, że dźwiganie dodatkowych kilogramów powoduje ból ramion i pleców. Wiele codziennych czynności staje się udręką, a nagminne komentarze uprzykrzają życie. Posiadaczki obfitych piersi skarżą się także na niską samoocenę. Na przykładzie trzech młodych kobiet – Maddie, Jodie i Vicky – autorzy filmu pokazują, jak można poradzić sobie z problemem „dużego biustu”.
Emisja: poniedziałek, 4 marca, godzina 13:30, TVP2/HD

„Egipt: dzieci rewolucji”
Pac Tahrir, zwany sercem Kairu, w 2011 roku stał się centralnym miejscem walki z dyktatorem Hosni Mubaraka – walki o wolność i budowę nowego państwa. W tych dniach – do czasu demokratycznych wyborów – ekipa filmowa towarzyszyła trzem młodym rewolucjonistom. Studentka Gigi Ibrahim walczyła o swobody obywatelskie. Ahmed Hassan dołączył do rewolucji, ponieważ nie mógł znaleźć pracy. Tahir Yassi walczył o stworzenie religijnego państwa islamskiego inspirowanego modelem Arabii Saudyjskiej.
Emisja: wtorek, 5 marca, godzina 22:50, TVP2/HD

„Nie zgadzam się na świat w którym żyją moi bohaterowie”
Emisja: środa, 6 marca, 23:35, TVP Kultura

„Bracia”
Oba filmy wiążą losy bohaterów. W pierwszym zdokumentowane jest życie małoletnich chłopców. Dzieci od kilku lat mieszkają na ulicy, a ich sposobem na przetrwanie w trudnej rzeczywistości jest wąchanie kleju. Samozwańczymi przywódcami tej grupy są bliźniacy, Adrian i Marcin. To oni decydują o hierarchii w grupie, nagradzają i karzą. Sami wyznaczają granicę między dobrem a złem. Drugi film „Bracia” jest kontynuacją tej historii. Autorka przez rok śledzi losy bliźniaków, dziś już młodych mężczyzn, których filmowa historia rozpoczyna się od dramatycznej miłości i zabójstwa.
Emisja: środa, 6 marca, 23:55, TVP Kultura

„Historia faszyzmu”
13-odcinkowy cykl dokumentalny, w którym prezentowana jest historia narodzin i upadku włoskiego faszyzmu, a jednocześnie ukazuje losy Benito Mussoliniego. Wraz z końcem I Wojny Światowej w Europie rozpoczyna się nowy etap historii. We Włoszech władzę przejmuje Duce. Dochodzi do przemian, których ani dotychczasowa klasa polityczna, ani klasa rządząca, nie są w stanie zrozumieć. Faszyści zdobywają coraz większe poparcie we wszystkich warstwach społecznych. W końcu następuje triumfalny Marsz na Rzym – wydarzenie o niewielkim znaczeniu militarnym, lecz ogromnych skutkach politycznych. Dokument stara się znaleźć odpowiedź na pytanie – jak do tego doszło?
Emisja: czwartek, 7 marca, godzina 19:45, TVP Historia

„Paragraf 1948 – kara śmierci”
Cykl ponad dwudziestu wstrząsających opowieści o ludziach, którzy popełnili zbrodnię. Tytuł całości nawiązuje do artykułu 148 Kodeksu karnego z 1969 roku, na podstawie którego morderców skazywano na kary od 8 do 25 lat więzienia lub karę śmierci. W każdym odcinku przedstawiana jest historia innego zabójstwa.
Emisja: czwartek, 7 marca, godzina 23:00, TVP Historia

Źródło: Telewizja Polska

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *