Tydzień z Anną Dymną w TVP Kultura

Niezwykle lubiana aktorka, ceniona także za swoją działalność na rzecz osób niepełnosprawnych – Anna Dymna będzie bohaterką kolejnego letniego Tygodnia z Gwiazdą w TVP Kultura.

Kiedy zagrała Marysię Wilczur w „Znachorze” i Barbarę Radziwiłłównę w filmie „Epitafium dla Barbary Radziwiłłówny” zakochała się w niej cała Polska. Przez lata obsadzana w rolach amantek polskiego kina, z wiekiem uzyskała jednocześnie szansę na tworzenie coraz ciekawszych ról filmowych i teatralnych.

Związana z Krakowem, na stałe pracuje w zespole krakowskiego Starego Teatru, gdzie stworzyła m.in. ostatnio poruszające role w spektaklach Jana Klaty: „Trylogia” i „Oresteja”. Jest jednocześnie niezwykle aktywna poza zawodem aktorskim. We wrześniu 2003 roku założyła w Krakowie Fundację „Mimo Wszystko” pomagającą osobom niepełnosprawnym. Była również pomysłodawczynią Salonu Poezji w krakowskim Teatrze im. Juliusza Słowackiego, który został w 2003 roku uhonorowany nagrodą literacką Nike za najciekawszą działalność kulturalną w regionie. Kolejne oddziały Salonu powstały w innych miastach, m.in. Bytomiu, Czechowicach-Dziedzicach, Częstochowie, Nowym Targu, Gdańsku, Gliwicach, Komorowie, Opolu, Świdnicy, Tarnowie, Tczewie, Szczecinie, Tychach oraz Gdyni.

Annę Dymną od poniedziałku do piątku poznamy od strony nieco bardziej prywatnej w rozmowach archiwalnych zarejestrowanych przez Telewizję Polską. W ramach przeglądu jej ról filmowych zaprezentujemy natomiast filmy: „Na odsiecz Wiedniowi” w reż. Lucyny Smolińskiej i Mieczysława Sroki z 1983 roku, „Tylko strach” Barbary Sass, „Najważniejszy dzień z życia” w reż. Ryszarda Bera, „Duże zwierzę” Jerzego Stuhra, „Wiedźminie” w reż. Marka Brodzkiego oraz „Znachorze” Jerzego Hoffmana.

Tydzień z Gwiazdą w TVP Kultura – Anna Dymna

„Na odsiecz Wiedniowi”, 20 sierpnia, godzina 20:20
„Tylko strach”, 21 sierpnia, godzina 21:45
„Duże zwierzę”, 22 sierpnia, godzina 20:20
„Wiedźmin”, 23 sierpnia, godzina 20:20
„Znachor”, 24 sierpnia, godzina 20:20

Źródło: Telewizja Polska

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *