Tydzień z Olafem Lubaszenką w TVP Kultura

Studiował slawistykę, teologię prawosławną i socjologię – ostatecznie poszedł jednak w ślady ojca. Olaf Lubaszenko będzie bohaterem kolejnego wakacyjnego Tygodnia z Gwiazdą w TVP Kultura od poniedziałku do piątku w paśmie wieczornym.

Zadebiutował w wieku 14 lat w „Życiu Kamila Kuranta” (1982), grając tytułowego bohatera w dzieciństwie. Kolejne dwie role to chłopiec wychowywany w polskiej rodzinie, a potem wstępujący do Hitlerjugend w „Młynie nad Lutynią” oraz Rysiek w „Sonacie marymonckiej” (1983). Jak stwierdził Władysław Cybulski, „stworzył tu Lubaszenko postacie chłopców o pięknym, męskim, niskim głosie”. Zagrał w wielu filmach i spektaklach. Role, które przyniosły mu popularność, to m.in. początkujący piłkarz Olek Grom jr w „Piłkarskim pokerze” Janusza Zaorskiego czy Tomek – pracujący na poczcie chłopak zakochany w dojrzałej kobiecie w „Krótkim filmie o miłości” Krzysztofa Kieślowskiego (1988). Kreacja w tym ostatnim filmie Lubaszence nagrodę na genewskim festiwalu „Gwiazdy Jutra”.

W ramach Tygodnia z Olafem Lubaszenką TVP Kultura przypomni jego role w filmach „Bez grzechu” w reżyserii Wiktora Skrzyneckiego, „Młynie nad Lutynią” Jerzego Domaradzkiego, „Pamiętniku znalezionym w garbie” w reżyserii Jana Kidawy-Błońskiego, „Zabić Sekala” Vladimira Michalka, „Krótkim filmie o miłości”, czyli jednej z części „Dekalogu” wyreżyserowanego przez Krzysztofa Kieślowskiego oraz „Operacji Samum” Władysława Pasikowskiego. Filmy zostaną poprzedzone wywiadami i programami publicystycznymi z udziałem aktora.

Tydzień z Gwiazdą w TVP Kultura – Olaf Lubaszenko

„Bez grzechu”, 13 sierpnia, godzina 20:20
„Młyn nad Lutynią”, 14 sierpnia, godzina 19:10
„Pamiętnik znaleziony w garbie”, 14 sierpnia, godzina 20:20
„Operacja Samum”, 15 sierpnia, godzina 21:25
„Dekalog 6”, 16 sierpnia, godzina 20:20
„Zabić Sekala”, 17 sierpnia, godzina 20:25

Źródło: Telewizja Polska

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *