Studiował slawistykę, teologię prawosławną i socjologię – ostatecznie poszedł jednak w ślady ojca. Olaf Lubaszenko będzie bohaterem kolejnego wakacyjnego Tygodnia z Gwiazdą w TVP Kultura od poniedziałku do piątku w paśmie wieczornym.

Zadebiutował w wieku 14 lat w “Życiu Kamila Kuranta” (1982), grając tytułowego bohatera w dzieciństwie. Kolejne dwie role to chłopiec wychowywany w polskiej rodzinie, a potem wstępujący do Hitlerjugend w “Młynie nad Lutynią” oraz Rysiek w “Sonacie marymonckiej” (1983). Jak stwierdził Władysław Cybulski, “stworzył tu Lubaszenko postacie chłopców o pięknym, męskim, niskim głosie”. Zagrał w wielu filmach i spektaklach. Role, które przyniosły mu popularność, to m.in. początkujący piłkarz Olek Grom jr w “Piłkarskim pokerze” Janusza Zaorskiego czy Tomek – pracujący na poczcie chłopak zakochany w dojrzałej kobiecie w “Krótkim filmie o miłości” Krzysztofa Kieślowskiego (1988). Kreacja w tym ostatnim filmie Lubaszence nagrodę na genewskim festiwalu “Gwiazdy Jutra”.

W ramach Tygodnia z Olafem Lubaszenką TVP Kultura przypomni jego role w filmach “Bez grzechu” w reżyserii Wiktora Skrzyneckiego, “Młynie nad Lutynią” Jerzego Domaradzkiego, “Pamiętniku znalezionym w garbie” w reżyserii Jana Kidawy-Błońskiego, “Zabić Sekala” Vladimira Michalka, “Krótkim filmie o miłości”, czyli jednej z części “Dekalogu” wyreżyserowanego przez Krzysztofa Kieślowskiego oraz “Operacji Samum” Władysława Pasikowskiego. Filmy zostaną poprzedzone wywiadami i programami publicystycznymi z udziałem aktora.

Tydzień z Gwiazdą w TVP Kultura – Olaf Lubaszenko

“Bez grzechu”, 13 sierpnia, godzina 20:20
“Młyn nad Lutynią”, 14 sierpnia, godzina 19:10
“Pamiętnik znaleziony w garbie”, 14 sierpnia, godzina 20:20
“Operacja Samum”, 15 sierpnia, godzina 21:25
“Dekalog 6”, 16 sierpnia, godzina 20:20
“Zabić Sekala”, 17 sierpnia, godzina 20:25

Źródło: Telewizja Polska