Tysiąclecie obecności Żydów na polskich ziemiach w TVP

Transmisja z uroczystego otwarcia monumentalnej wystawy stałej Muzeum Historii Żydów Polskich w Warszawie, filmy dokumentalne, liczne reportaże i felietony oraz relacje reporterskie w czołowych programach informacyjnych złożą się na specjalnie przygotowaną przez telewizję publiczną wielowątkową opowieść o tysiącletniej obecności Żydów na polskich ziemiach.

28 października 2014 roku nastąpi uroczyste otwarcie wystawy stałej Muzeum Historii Żydów Polskich w Warszawie zatytułowanej „1000 lat historii Żydów Polskich”. W uroczystościach, które odbędą się przed pobliskim pomnikiem Bohaterów Getta, wezmą udział m.in. prezydenci Polski – Bronisław Komorowski oraz Izraela – Re’uwen Riwlin, minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego Małgorzata Omilanowska, prezydent m. st. Warszawy Hanna Gronkiewicz – Waltz oraz przedstawiciele światowych organizacji żydowskich. Uroczystości będą towarzyszyły kamery Telewizji Polskiej – transmisja w TVP1 HD, TVP INFO i TVP Polonia, mniej więcej w godzinach 14:00-14:55.

O otwarciu wystawy stałej Muzeum Historii Żydów Polskich informować będą w TVP1 HD wszystkie wtorkowe programy informacyjne, w tym wieczorne „Wiadomości”. Tuż po ich zakończeniu (w godzinach 20:25-21:50) Jedynka zaprezentuje wybitny film dokumentalny „Po – lin. Okruchy pamięci” Jolanty Dylewskiej.

Jest to opowieść o żydowskich społecznościach przedwojennych polskich miast, powstała na podstawie materiałów filmowych zrealizowanych w latach 1929 – 1937 przez Żydów, którzy wyemigrowali wcześniej do USA, a do Polski przyjechali w odwiedziny do krewnych, zabierając ze sobą kamerę filmową. W filmie ukazane zostały żydowskie społeczności takich miast jak: Kałuszyn, Kolbuszowa, Raniżów, Sokołów Małopolski, Sędziszów, Zaręby Kościelne, Gąbin, Skierniewice, Słonim, Kurów, Skidel, Borysław, Bolechów, Gródek k/Mołodeczna, Brzostowica Wielka, Nowogródek, Tyszowce, Kraków/Kazimierz, Łódź/Bałuty.

O Muzeum Historii Żydów Polskich będzie również mowa we wtorkowym wydaniu programu „Świat się kręci”, prowadzonym tego dnia przez Agatę Młynarską.

Tematyka związana z losami polskich Żydów będzie obecna w TVP1 HD także po zakończeniu oficjalnych uroczystości otwarcia ekspozycji nowego Muzeum. I tak np. 3 listopada – o godzinie 12:35 – TVP1 HD pokaże film dokumentalny Michała Fajbusiewicza i Waldemara Piaseckiego pt. „Moja Misja”, opowiadający o losach legendarnego kuriera AK – prof. Jana Karskiego, mieszkającego od 1946 roku w Waszyngtonie. W swych misjach był łącznikiem między polskim podziemiem i rządem emigracyjnym. Kilkakrotnie brawurowo uciekał z okupacyjnych wpadek. Zasłynął jako pierwszy człowiek, który obwieścił przywódcom Zachodu o Holokauście Żydów (sam wcześniej potajemnie odwiedzał getto w Warszawie oraz obóz śmierci w Izbicy). Przez społeczność żydowską uznany za najwybitniejszego z Polaków. Film zrealizowany w USA, Francji, Anglii, Izraelu i Polsce.

Muzeum Historii Żydów Polskich i uroczyste otwarcie jego stałej ekspozycji to tematy, które w różnorodny sposób podejmie również TVP2 HD, rozpoczynając już w najbliższą niedzielę 26 października. Tego dnia w godzinach 9:10-9:45 Dwójka pokaże specjalne wydanie magazynu kulturalno-społecznego „Kultura, Głupcze”, inspirowane misją nowego Muzeum. Jak zmienił się sposób opowiadania o historii Żydów? Czym jest krytyczne muzealnictwo, którego przykładem będzie wystawa w Muzeum Historii Żydów Polskich? Czy jesteśmy gotowi na zmierzenie się z niełatwą, wspólną historią? Jak ją opowiadać, by łączyła, nie dzieliła?

Na te i inne pytania postarają się odpowiedzieć zaproszeni do programu goście m.in.: prof. Dariusz Stola, dyrektor Muzeum Historii Żydów Polskich, Barbara Kirschenblatt, autorka koncepcji wystawy głównej i Marian Turski, członek Rady Muzeum, ocalały z Holokaustu.

We wtorek 28 października uroczystościom z okazji otwarcia wystawy stałej Muzeum Historii Żydów Polskich poświęcone będzie w TVP2 HD wtorkowe wydanie główne „Panoramy”, która przygotuje relację z obchodów. 29 października w porannym magazynie Dwójki „Pytanie na śniadanie” znajdzie się relacja z otwarcia stałej ekspozycji nowego Muzeum. Środa w TVP2 HD zakończy się emisją (godzina 00:20) dokumentu „Nigdy nie zapomnij kłamać”. To najnowszy, przejmujący film Mariana Marzyńskiego, żyjącego w Stanach Zjednoczonych filmowca, laureata prestiżowej Emmy Award, zrealizowany dla amerykańskiej telewizji publicznej PBS. Marzyński opowiada historię swego życia, w którym „kłamstwo było kluczem do przetrwania”. Jako pięcioletni chłopiec ocalał z Zagłady dzięki pomocy wielu ludzi. Po latach wraca do Polski z kamerą, wspomina straszny czas dzieciństwa oraz spotyka ludzi, którzy pomogli mu przeżyć wojnę.

2 listopada problematyka związana z Muzeum Historii Żydów Polskich powróci do Dwójki w magazynie „WOK – Wszystko o kulturze” – w formie relacji z otwarcia stałej ekspozycji.

W niestereotypowy sposób o Muzeum Historii Żydów Polskich opowiada również TVP Historia. 23 października, na pięć dni przed wielkim otwarciem jego stałej ekspozycji, TVP Historia transmitowała dwie lekcje historii, podczas których znana aktorka i dyrektor teatru Maria Seweryn oraz dziennikarz i prezenter TVP Maciej Orłoś, a także młodzi aktorzy Andrzej i Kamil Tkaczowie oprowadzili uczniów i nauczycieli po muzealnych salach.

28 października (godziny 19:45-20:50; powtórka w środę, 29 października, o godzinie 11:45) TVP Historia zaprasza na film dokumentalny produkcji rosyjskiej „Holocaust – klej do tapet?”. Jego bohaterkami są dwie dziewczyny z rosyjskiej prowincji, które podczas występu w modnym telewizyjnym talk show na pytanie co to jest holokaust, odpowiedziały – „Klej do tapet”. Poruszony tym Mumin Shakirow, znany rosyjski reżyser dokumentalista, organizuje bliźniaczkom podróż do Auschwitz. Cały czas towarzyszy im kamera. Wyruszają z Moskwy podekscytowane pierwszym zagranicznym wyjazdem i całkowicie nieprzygotowane na to co zobaczą, zmierzają do obozu koncentracyjnego. Podróż staje się dla nich lekcją historii. Zaczynają rozumieć ogrom swojej niewiedzy, która wydaje się być udziałem całego pokolenia młodych Rosjan.

O tragicznych losach polskich Żydów podczas II wojny światowej traktują też dwa dokumenty, które TVP Historia pokaże na zakończenie tego dnia: „Ze wszystkich stron – niepogrzebani, nieopłakani” (godzina 1:15) oraz „Powrót do Łodzi” (godzina 2:15). Do problematyki związanej z otwarciem ekspozycji Muzeum Historii Żydów Polskich antena ta powróci jeszcze niejednokrotnie, m.in. 3 listopada, w felietonie w ramach cyklicznego programu „Flesz historii” (godzina 19:45).

TVP Kultura podejmie temat Muzeum Historii Żydów Polskich już w najbliższy poniedziałek, 27 października. W „Informacjach Kulturalnych” planowany jest felieton poświęcony uroczystemu otwarciu ekspozycji stałej (powtórka we wtorek, 28 października). W sobotę, 15 listopada, o godzinie 15:35, TVP Kultura planuje z kolei emisję reportażu z otwarcia wystawy głównej Muzeum Historii Żydów Polskich w Warszawie. Reportaż przedstawia kolejne części wystawy, która opowiada o wspólnych losach Żydów i Polaków, począwszy od legend o przybyciu Żydów na ziemie słowiańskie, przez początki osadnictwa, rozwój i przemiany kultury, przybliżając różnorodne formy życia społecznego-religijnego i politycznego, aż po ważny blok poświęcony czasom Zagłady, granicznemu doświadczeniu w historii społeczności polskich Żydów.

Pozostałe anteny Telewizji Polskiej poruszą problematykę związaną z Muzeum Historii Żydów Polskich przede wszystkim w swoich serwisach informacyjnych, ale nie tylko. TVP INFO, oprócz serwisów, planuje też transmisję z uroczystego otwarcia ekspozycji stałej nowego Muzeum oraz emisję reportażu Magdaleny Gwóźdź. TVP Regionalna odniesie się do tematyki Muzeum w ramach programów „Echa dnia” (godzina 21:00) i „Dziennik Regionów”. TVP Polonia, poza zapowiedzianą już transmisją z otwarcia ekspozycji, przedstawi o godzinie 13:40 „Notacje” – rozmowę z Władysławem Bartoszewskim o spotkaniu z wybitną pisarką Zofią Kossak-Szczucką, jedną z organizatorek Żegoty i początkach pomocy polskim Żydom.

Źródło: Telewizja Polska

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *