UKE nie może zapewnić, że powstaną kolejne multipleksy telewizji cyfrowej

Wyłączenie telewizji analogowej w całej Polsce, co nastąpi 31 lipca 2013 roku, umożliwi uruchomienie dwóch kolejnych multipleksów naziemnej telewizji cyfrowej (obecnie funkcjonują cztery), ale prezes Urzędu Komunikacji Elektronicznej nie może potwierdzić na sto procent, że nowo powstałe multipleksy, pomimo wcześniejszych planów, będą przeznaczone na telewizję.

Nie jesteśmy w stanie w tej chwili powiedzieć na sto procent, że te nowe multipleksy będą przeznaczone na telewizję. A jeśli będą przeznaczone, to powinniśmy rozpocząć dyskusję i zastanowić się, czy nie powinny być odpłatne. Trzy multipleksy, które mamy, to jest teraz 21 kanałów, które są darmowe. Być może to jest liczba wystarczająca. Nie wydaje mi się, że nadawcy będą chcieli wchodzić na kolejny nowy multipleks, jeśli nie będą mogli za to pobierać opłaty. Po prostu nie będzie im się to biznesowo składało – mówi Magdalena Gaj, Prezes Urzędu Komunikacji Elektronicznej

W ramach Międzynarodowego Związku Telekomunikacyjnego, który jest głównym decydentem w tej sprawie, jak i na poziomie Unii Europejskiej toczą się dyskusję, czy nie przeznaczyć tych częstotliwości na rozwój szerokopasmowego internetu.

Na świecie zaczynają się już dyskusje na temat tego, aby z tych kolejnych multipleksów, które powstaną po włączeniu naziemnej telewizji cyfrowej, czyli tzw. siedemsetki (700 MHz), nie utworzyć drugiej dywidendy cyfrowej, czy jednak nie przeznaczyć tych częstotliwości na usługi łączności elektronicznej, czyli na mobilny, szybki dostęp do internetu – dodaje Magdalena Gaj

Jak zapowiada Prezes Urzędu Komunikacji Elektronicznej pierwszych decyzji, co do przeznaczenia nowych multipleksów, będzie można spodziewać się najwcześniej w 2015 roku.

Przypomnijmy, że obecnie w Polsce funkcjonują cztery multipleksy Naziemnej Telewizji Cyfrowej – pierwszy trzy multipleksy bezpłatnie oferują m. in.: TVP 1, TVP 2, Polsat, TVN, TV 4, TV Puls, ATM Rozrywka, Eska TV, Polo TV, natomiast czwarty multipleks w ramach płatnej usługi TV Mobilna oferuje m.in.: Comedy Central, Kino Polska, Polsat Sport czy TVP Seriale.

Źródło: media2.pl/własne

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *