UKE o warunkach odbioru NTC w Ostrołęce

25 lipca 2013 roku na terenie miasta Ostrołęka w związku z napływającymi zgłoszeniami o utrudnieniach w odbiorze sygnału Naziemnej Telewizji Cyfrowej (NTC) Delegatura UKE w Warszawie przeprowadziła serię pomiarów kontrolnych. Wyniki przeprowadzonych pomiarów potwierdzają, że na terenie całego miasta Ostrołęka panują dobre warunki do odbioru sygnału NTC. Poprawny odbiór wymaga jednak ustawienia anten odbiorczy w kierunku nadajnika Ostrołęka/Ławy. Zalecane jest wykorzystywanie zewnętrznych – pasywnych anten kierunkowych (bez wzmacniacza).

Pomiary na terenie Ostrołęki zrealizowano na podstawie art. 192 ustawy z dnia 16 lipca 2004 r. Prawo telekomunikacyjne (Dz. U. Nr 171, poz. 1800, z późn. zm.). Celem przeprowadzenia monitoringu było wykonanie pomiarów widma radiowego oraz weryfikacja możliwości odbioru programów multipleksów DVB-T nadawanych z Ośrodka Nadawczego Ławy w miejscowości Ostrołęka w związku z napływającymi od mieszkańców Ostrołęki zgłoszeniami problemów w odbiorze.

Badania przeprowadzono w pięciu wytypowanych punktach na terenie Ostrołęki:
– al. Solidarności / ul. Targowa
– ul. Gen. Ignacego Prądzyńskiego
– ul. Sienkiewicza
– ul. Podchorążych
– ul. Gen. Zygmunta Padlewskiego
Pomiarami objęto sygnał 3 multipleksów: MUX-1, MUX-2 i MUX-3.

Do realizacji pomiarów wykorzystano:
– samochód pomiarowy RSP Sprinter
– antenę R&S HL040
– antenę telewizyjną TriDigital
– antenę telewizyjną UHF 19-elementową
– pomiarowy odbiornik telewizyjny
– odbiornik pomiarowy R&S EFA

Wyniki pomiarów i zalecenia

W wyniku przeprowadzonych obserwacji i pomiarów nie stwierdzono problemów w odbiorze sygnału cyfrowego Naziemnej Telewizji Cyfrowej. W każdym z wytypowanych punktów pomiarowych wyniki badań potwierdziły dobre parametry sygnałów MUX-1, MUX-2 i MUX-3.

Obserwacje w terenie potwierdziły, że nadal wielu mieszkańców Ostrołęki swoje anteny odbiorcze nakierowało na poprzedni – wyłączony 23 lipca nadajnik przy ul. Kopernika lub skierowało anteny w jeszcze innym nieprawidłowym kierunku.

Odbiór sygnału telewizji cyfrowej na terenie miasta Ostrołęki jest zapewniony pod warunkiem zastosowania pasywnej anteny kierunkowej (bez wzmacniacza) ukierunkowanej na nadajnik Ostrołęka Ławy.

Źródło: Urząd Komunikacji Elektronicznej

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *