Uwe Scholz w TVP Kultura

TVP Kultura zaprasza widzów na premierowe spotkanie z wybitnym niemieckim choreografem Uwe Scholzem. Ten wyjątkowy artysta z tańcem i muzyką był związany od wczesnego dzieciństwa.

Uwe Scholz (1958-2004) urodził w Jugenheim w Hesji. Z tańcem i muzyką był związany od wczesnego dzieciństwa. Uczęszczał do szkoły baletowej Johna Cranko w Stuttgarcie, uczył się tam tańca pod kierunkiem Marcii Haydee. Podczas studiów w Stuttgarcie wyjechał na stypendium w Balanchine’s School of American Ballet w Nowym Jorku.

W 1977 roku zaczął tańczyć w balecie stuttgarckim, w wieku zaledwie 26 lat został dyrektorem baletu w Zurichu. Po sześciu latach wrócił do Niemiec, gdzie objął funkcję dyrektora i głównego choreografa w balecie w Lipsku. Pracował w tym mieście od 1991 roku aż do przedwczesnej śmierci. Od 1993 roku był profesorem Uniwersytetu Muzyki i Teatru w Lipsku. Stworzył wiele oryginalnych choreografii, do najsławniejszych należą: „Wielka Msza”, „Pax Questuosa”, „Symfonia Fantastyczna”, „Czerwone i Czarne”.

Ogromnie wymagający wobec siebie, wiecznie niespełniony, bo uważał, że jego choreografia nigdy nie będzie w stanie oddać do końca wielkości muzyki. Organizm nadwrażliwego i niezwykle muzykalnego artysty, spalającego się podczas procesu twórczego, nie wytrzymał ciągłego napięcia i Scholz zmarł młodo, nie doczekawszy 46. urodzin.

W ramach spotkania z tym wyjątkowym artystą TVP Kultura wyemituje film dokumentalny „Krajobrazy duszy: choreograf Uwe Scholz” oraz balet „Święto wiosny – awangardowo i klasycznie”. Choreografia do baletu Igora Strawińskiego jest jednym z późniejszych i zarazem bardziej znanych dzieł tego artysty. Niemiecki choreograf podzielił balet na dwie części: pierwsza to solowy układ taneczny w wykonaniu Giovanniego Di Palmy do wersji fortepianowej utworu (na cztery ręce), w drugiej na scenie pojawia się już prawie sześćdziesięciu tancerzy Baletu Lipskiego, solistka to Kiyoko Kimura.

„Krajobrazy duszy: choreograf Uwe Scholz”

Emisja: poniedziałek, 13 maja, godzina 8:50 i 17:00

„Święto wiosny – awangardowo i klasycznie”

Emisja: poniedziałek, 13 maja, godzina 23:40

Źródło: Telewizja Polska

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *