„W krainie baśni” w TVP ABC

Interesujący materiał literacki, nowatorstwo konwencji, powrót do teatru żywego aktora, rozmach inscenizacyjny, wysmakowana strona wizualna i wartości dydaktyczne – to główne walory nowej produkcji TVP ABC pt. „W krainie baśni”, która będzie miała premierę 5 marca 2017 roku.

Śledź szczegóły w programie telewizyjnym kanału TVP ABC

Dedykowany dzieciom i ich rodzicom kanał tematyczny TVP ABC to dziś prawdziwa perła w koronie telewizji publicznej. TVP ABC zakończył ubiegły rok jako lider kanałów dziecięcych, a także najbardziej dynamicznie rozwijający się kanał Naziemnej Telewizji Cyfrowej. Od ramówki letniej 2016 roku jego dynamika wzrostu w grupie 4-12 wynosi aż 63,5%, zaś w grupie 4+ – 53,7%.

TVP ABC kierowany jest przez Justynę Karnowską, zastępcą dyrektora TVP1 ds. audycji publicystycznych i społecznych. Ambicją jej zespołu jest umacnianie pozycji kanału, przede wszystkim poprzez wypracowanie nowej formuły programowej, sprzyjającej rozwojowi intelektualnemu oraz kształtującej wyobraźnię i świadomość estetyczną dziecka.

Znalazło to swój wyraz w sposobie konstruowania nowej, wiosennej ramówki TVP ABC, w której szczególną uwagę zwraca marcowa premiera cyklu „W krainie baśni”. To własna, oryginalna produkcja Telewizji Polskiej, pierwsza w tak imponującym wymiarze – 13 odcinków – i kształcie artystycznym od ponad 10 lat.

Telewizja Polska wyprodukowała cykl teatru dla dzieci w nowej, współczesnej i bardzo atrakcyjnej formule – mówi dyr. Justyna Karnowska. – Chcemy pokazać, że TVP ABC nie tylko prezentuje znakomite animacje, robi coraz lepsze produkcje edukacyjne, ale też, skutecznie i z sukcesem, sięga do klasycznych form telewizyjnych.

Jak twierdzą znawcy gatunku, baśń lub inaczej – klechda – jest najbardziej charakterystycznym przykładem bajki ludowej, „bajką właściwą”. Dominują w niej elementy fantastyki; opowiada o siłach nadprzyrodzonych, cudownych zdarzeniach, nadnaturalnych postaciach i zjawiskach. Fantastyczny świat baśni jest zaludniony krasnoludkami, skrzatami, czarownicami, wróżkami, dobrymi i złymi duchami, królewiczami i rycerzami. Schemat kompozycyjny baśni oparty jest na triumfie dobra nad złem, utrwalając zasadnicze elementy ludowego światopoglądu, takie jak wiara w ingerencję mocy nadprzyrodzonych, antropomorficzna wizja przyrody, niepisane normy moralne. Wszystko to w formie przyswajalnej dla dziecka, dla którego osobowości kontakt z baśniowym światem i jego prostymi prawdami moralnymi jest twórczy i rozwijający.

Inaugurowany 5 marca br. na antenie TVP ABC oryginalny cykl „W krainie baśni” (premier: niedziela, godzina 9:30; powtórka – niedziela, godzina 14:15 oraz czwartek, godzina 14:15) ma charakter edukacyjny i familijny. Widz wkracza wraz z kamerą do tajemniczego domu, gdzie Bajarz wraz z Bajarką opowiadają fascynujące historie, pełne przygód i magii. Bajarze przebierają się za różnych bohaterów – od pięknych księżniczek i mężnych rycerzy po podstępne czarownice i chciwych monarchów. Zachwycą popisem efektownych czarodziejskich sztuczek i rozbawiają dowcipnymi dialogami. W każdym odcinku prezentowana jest nowa baśń z wyrazistymi postaciami i morałem skłaniającym do rozmów między rodzicami a dziećmi. Stosując nieszablonowe rozwiązania (malowanie piaskiem, teatr cieni itp.) twórcy działają na wyobraźnię i zachęcają odbiorców do zabawy w teatr.

W rolach głównych występują: Beata Fido (Bajarka) oraz Wojciech Dmochowski (Bajarz), a obok nich: Lesław Żurek, Beata Wyrąbkiewicz, Joanna Kwiatkowska-Zduń, Maciej Zuchowicz, Martyna Dudek,Jakub Jankiewicz i… pies Watson.

Cezary Albin, autor scenariusza i reżyser „W krainie baśni” podkreśla, że młodzi polscy widzowie są bardzo wymagający, dlatego – „należy wyjść im naprzeciw i zaprezentować w telewizji zupełnie nową jakość”.

Zrobimy wszystko, by dać im coś, o czym będą jeszcze długo pamiętać – obiecuje Cezary Albin. – Konwencja, którą proponujemy widzom, jest naprawdę jedyna w swoim rodzaju: poprzez liczne kostiumy z epoki i elementy charakteryzacji zachęcamy do zabawy w teatr i uruchomienia wyobraźni. Mamy tajemniczą scenografię, wiele charakterystycznych, magicznych postaci i efekty specjalne, które świetnie wpasowują się w całość. Oczywiście liczę na to, że zaintrygujemy widzów nie tylko piękną oprawą wizualną, ale także pouczającymi i zabawnymi historiami, które opowiadają Bajarz i Bajarka.

W krainie baśni to pozycja skierowana dla najmłodszych widzów, ale zapewniamy, że to doskonała propozycja dla całych rodzin – mówi dyr. Justyna Karnowska. – Konwencja przyjęta przez twórców pozwoliła na zastosowanie szeregu niezwykłych zabiegów artystycznych. Znakomita gra aktorska, przepiękna scenografia i kostiumy, wszystko to pozwoli każdemu widzowi choć na chwilę przenieść się w krainę baśni.

„W krainie baśni”

Emisja: niedziela, od 5 marca, godzina 9:30
Powtórka: niedziela, godzina 14:15 i czwartek, godzina 14:15

Źródło: Telewizja Polska

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *