W marcu Kino Polska obchodzić będzie 90. urodziny Andrzeja Wajdy – i 20. rocznicę śmierci Krzysztofa Kieślowskiego. Przypomni także serial Stanisława Barei “Alternatywy 4” – w wersji nieocenzurowanej i po cyfrowej rekonstrukcji.

W wieku 90 lat Andrzej Wajda nie zwalnia tempa i właśnie kończy kolejny pełnometrażowy film. Tymczasem w dniu jego urodzin, 6 marca 2016 roku, Kino Polska przypomni dwie wcześniejsze produkcje: “Dantona” (niedziela, 6 marca, godzina 12:05), polityczny dramat o rewolucji francuskiej z aktorskim pojedynkiem Gerarda Depardieu i Wojciecha Pszoniaka, i “Wesele” (niedziela, 6 marca, godzina 14:50) – odnowioną adaptację sztuki Stanisława Wyspiańskiego. Wstępem do tych filmów będzie rozmowa Stanisława Janickiego z Andrzejem Wajdą w jubileuszowym “Kalejdoskopie polskiego filmu” (niedziela, 6 marca, godzina 11:10), w której to Stanisław Janicki powróci do jednego z ich pierwszych wywiadów, przeprowadzonym w 1962 roku.

13 marca minie 20 lat od nagłej śmierci Krzysztofa Kieślowskiego – odszedł chwilę po światowym sukcesie trylogii “Niebieski”, “Biały” i “Czerwony”. Z tej okazji Kino Polska rozpoczyna przegląd jego filmów. W niedzielę 13 marca będzie więc można zobaczyć “Podwójne życie Weroniki” (niedziela, 13 marca, godzina 20:00) i “Krótki film o miłości” (niedziela, 13 marca, godzina 22:30). W weekend postać reżysera przybliżą także filmy dokumentalne o nim: nagrany jeszcze z udziałem bohatera “I’m so-so” (sobota, 12 marca, godzina 11:00) Krzysztofa Wierzbickiego i powstały już po jego śmierci “Krótki film o Krzysztofie Kieślowskim” (sobota, 12 marca, godzina 12:45) Natalii Korynckiej-Gruz. Kieślowskiego w specjalnym wydaniu “Programu obowiązkowego” (niedziela, 13 marca, godzina 19:30) będą też wspominać inni filmowcy, zaś Stanisław Janicki opowie o jego najważniejszych filmach w dwuczęściowym “Kalejdoskopie polskiego filmu” (część I: sobota, 12 marca, godzina 12:10; część II: niedziela, 13 marca, godzina 11:50).

“Nad wszystkim czuwa gospodarz domu, Nie da on krzywdy zrobić nikomu”: filmy Stanisława Barei są niewyczerpanym źródłem pamiętnych cytatów i serial “Alternatywy 4” (sobota, od 5 marca, godzina 20:00; niedziela, od 6 marca, godzina 17:00; piątek, od 11 marca, godzina 20:00) nie jest tu wyjątkiem. Historia grupy przypadkowych osób, która dostaje przydział do tego samego bloku z wielkiej płyty, i autorytarnego ciecia, który stara się kontrolować ich życie (rola Romana Wilhelmiego) śmieszy kolejnych widzów od dnia premiery. Absurdalnego i zjadliwego humoru nie docenili w swoim czasie cenzorzy, nakazują usunięcie wielu scen. Kino Polska w marcu przypomni kultowy serial w pełnej wersji: bez cenzuralnych cięć i w dodatku po cyfrowej rekonstrukcji.

Kino Polska nie zapomni też jednak o najmłodszych widzach: w weekendy już od godziny 6:00 będą czekać na nich zestawy krótkich i pełnometrażowych filmów animowanych: “Tata Lew” i “Paczka Tygrysiej Kaczki” na podstawie książek Janoscha, a także “Król Maciuś Pierwszy”, “Gwiazda Kopernika” i “Triumf Pana Kleksa”. Dla nieco starszych kanał przygotował klasyczne filmy i seriale przygodowe, żeby wspomnieć tylko “O dwóch takich co ukradli księżyc”, “Dziewczynę i chłopaka” czy “Szaleństwa panny Ewy”.

Źródło: Kino Polska TV