„Warszawa 1935 Wola” w TVP1 HD

TVP1 zaprasza do obejrzenia filmu o przedwojennej warszawskiej Woli. „Warszawa 1935 Wola” pokazuje odtworzone techniką cyfrową dawne ulice i budowle tej szczególnej części Warszawy. Premiera w TVP1 HD w sobotę, 9 kwietnia 2016 roku o godzinie 16:40.

Mija właśnie sto lat od włączenia całości Woli do Warszawy – akt ten miał miejsce 8 kwietnia 1916 roku. Historia dzielnicy jest jednak o wiele dłuższa. Na przełomie XIX i XX wieku prężnie rozwijał się tutaj przemysł, powstawały liczne zakłady – fabryki, elektrownie, garbarnie, przędzalnie, browary. Mieszcząca się na Woli spółka Lilpop, Rau i Loewenstein posiadająca licencję General Motors na produkcję m.in. Opli i Chevroletów, była wówczas największym zakładem przemysłowym w stolicy. Warszawska Wola w dwudziestoleciu międzywojennym tętniła życiem, stanowiąc barwną i pełną kontrastów część wyjątkowego, wielokulturowego miasta. W czasie II wojny światowej dzielnica została niemal doszczętnie zniszczona. Podczas rzezi Woli (5-7 sierpnia 1944 roku) zginęło około 60 tys. jej mieszkańców. Wojna pozbawiła Wolę niepowtarzalnego charakteru dzielnicy przemysłowo-handlowej, którego już nigdy nie udało jej się odzyskać.

Film „Warszawa 1935 Wola” jest efektem szczegółowej pracy dokumentacyjnej, wysiłku grafików i animatorów 3D, którzy podjęli się, jako jedyni na świecie, rekonstrukcji architektury i rzeczywistości Woli z okresu międzywojennego, pieczołowicie przywracając dawny widok dzielnicy.

Źródło: Telewizja Polska

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *