Widowisko muzyczne „Nie zmarnujcie niepodległości” w TVP 1 i TVP Polonia

We wtorek, 27 grudnia o godz. 21:00 w TVP1 i TVP Polonia będzie można zobaczyć transmisję widowiska muzycznego „Nie zmarnujcie niepodległości” w reżyserii Bolesława Pawicy, przygotowanego z okazji 104. rocznicy wybuchu Powstania Wielkopolskiego. 27 grudnia jest Dniem Narodowego Zwycięskiego Powstania Wielkopolskiego.

Sprawdź godziny emisji widowiska „Nie zmarnujcie niepodległości” w PROGRAMIE TV

Widowisko koncertowe „Nie zmarnujcie niepodległości” będzie połączeniem historii ze współczesnością i przyszłością. Opowieścią o drodze do wolności, gigantycznej pracy nad jej utrzymaniem, a także wykorzystaniem potencjału ludzi i czasu. Dziś, w kontekście napaści Rosji na Ukrainę, słowo „niepodległość” nabiera zupełnie nowego znaczenia. Nie można go definiować pomijając wydarzenia sprzed ponad stu lat – zwycięskiego zrywu powstańczego Wielkopolan.

Widowisko odbędzie się 27 grudnia, o godz. 21:00 w gmachu Muzeum Narodowego w Poznaniu. W miejscu newralgicznym, tworzącym wraz z hotelem Bazar i dawnym Placem Wilhelmowskim (dziś Placem Wolności) przyczółek Powstania Wielkopolskiego. Muzeum to nie tylko gmach, to przede wszystkim obrazy i historia w nich zapisana. Historia wędrówki i tułaczki Polaków w drodze do niepodległości. Opowieść o nieudanych zrywach, cierpieniu, katordze i wyboistej drodze do wolności.

Na scenie zobaczymy głównie wielkopolskich muzyków, między innymi: Grzegorza Wilka, Jacka Kowalskiego, Roberta Litzę Friedricha & Przemysława Hansa Frencela, Michała Kowalonka, Oksanę Hamerską, Poznański Chór Chłopięcy pod dyrekcją Jacka Sykulskiego, chór Gospel Joy oraz orkiestrę pod dyrekcją Marcina Majerczyka. Wystąpią też: Olga Szomańska, Janusz Radek, ukraiński muzyk Evgen Peltek oraz trio muzyczne Tre Voci. W wykonaniu artystów usłyszymy m.in. „Marsyliankę Wielkopolską”, „Marsz poznańskich dzieci”, „Wojenko, wojenko”, „O mój rozmarynie”, „Przybyli ułani pod okienko”, „Pieśń kronikę” Marka Grechuty, „Sen o Victorii” zespołu Dżem, „Nadzieję” zespołu Ira czy „Tango na głos, orkiestrę i jeszcze jeden głos” Grzegorza Tomczaka. Koncert poprowadzi Tomasz Wolny.

Piosenki z epoki, przeplatane będą przebojami współczesnymi w interesujących aranżacjach muzycznych. Całość dopełni narracja historyczna świadków i uczestników Powstania Wielkopolskiego, prowadzona równolegle zarówno w scenograficznych wizualizacjach, jak i w warstwie filmowej. Najnowocześniejsze technologie multimedialne sprawią, że opowieść o zwycięstwie Wielkopolan sprzed ponad 100 lat pobudzi wyobraźnię widzów, po to, by zrozumieć przeszłość, o której nie można zapomnieć.

Koncert „Nie zmarnujcie niepodległości”, na który zaprasza Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Telewizja Polska S.A. oraz Muzeum Narodowe w Poznaniu, będzie transmitowany 27 grudnia o godz. 21:00 w TVP1 i TVP Polonia, a także retransmitowany na antenie TVP3 Poznań 28 grudnia o godz. 8:00.

Sprawdź ofertę kanału TVP1 w PROGRAMIE TV

Wydarzenie dofinansowano ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach Wieloletniego Programu Rządowego „Niepodległa” na lata 2017-2022, a wyprodukuje je TVP 3 Poznań na zlecenie TVP Polonia.

Źródło:  Telewizja Polska

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *