Widowisko „NIEZŁOMNYM – HONOR” w TVP1 HD

Z okazji Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych, święta ustanowionego 5 lat temu i obchodzonego 1 marca, TVP1 HD zaprosi widzów na widowisko „NIEZŁOMNYM – HONOR” w hołdzie Żołnierzom Wyklętym.

W koncercie, który odbędzie się w Reducie Banku Polskiego, wystąpią m.in.: Sebastian Karpiel-Bułecka, Organek, Kasia Kowalska, Halina Mlynkova, Ania Rusowicz, Marcelina, Gonix, Kasia Malejonek, Mona, Jadwiga Basińska, Maleo Reggae Rockers oraz brytyjska wokalistka o polskich korzeniach, w swoich utworach odwołująca się do wydarzeń i postaci z polskiej historii okresu II wojny światowej – Katy Carr.

Artyści zaśpiewają premierowe utwory powstałe na podstawie wierszy Zbigniewa Herberta i tekstów innych polskich poetów, oraz utwory już istniejące poświęcone historii Żołnierzy Wyklętych – wybrane z płyt Maleo Reggae Rockers, Voo Voo i Katy Carr.

W widowisku widzowie poznają sylwetki Bohaterów Niezłomnych (zarówno osób żyjących, jak i tych, którym nie udało się przetrwać represji terroru komunistycznego), a piosenki staną się ilustracją ich poszczególnych historii.

Sylwetki bohaterów (w formie 90-sekundowych miniatur filmowych) pojawią się na antenie TVP1 HD już w weekend poprzedzający koncert (27-28 lutego) i będą stanowiły jego zapowiedź. W sumie powstało dziesięć takich miniatur (w koncercie wykorzystanych zostanie siedem).

Żołnierze Wyklęci to pierwsi Polacy, którzy sprzeciwili się komunistom przejmującym władzę w powojennej Polsce. Nawet wtedy, kiedy nie było już żadnych szans na zwycięstwo, kiedy już można było tylko zginąć z honorem, z bronią w ręku. Ostatni żołnierz wyklęty „Lalek” zginął w 1963 roku na Lubelszczyźnie. 18 lat po wojnie. To właśnie tym ludziom zostanie poświęcone to widowisko.

Pierwsza część koncertu rozpocznie się o godzinie 20:30, a druga o godzinie 22:30. Koncert będzie równolegle dostępny na stronie tvp.pl.

Źródło: Telewizja Polska

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *