„Wielka wojna w małych rękach” w TVP Historia

I Wojna Światowa opisana przed stu laty w pamiętnikach dzieci z różnych europejskich krajów pozwala spojrzeć na tamte wydarzenia w zupełnie nowy sposób. Serial „Wielka wojna w małych rękach” został zrealizowany przez największe telewizje publiczne Unii Europejskiej.

Inspiracją dla reżysera cyklu Matthiasa Zirzowa stały się pamiętniki dzieci, które opisywały swoje wojenne przeżycia. Każdy z odcinków zaczyna się w innym kraju, ale zawsze w domu głównego bohatera – dziecka piszącego pamiętnik. Niezwykła dojrzałość, a zarazem dziecięca świeżość i wrażliwość w postrzeganiu świata nadają pojęciom bohaterstwo, rewolucja i honor nowy sens.

Włoski ośmiolatek został zmuszony, aby przeprowadzić austriackie wojska przez Alpy. Choć wiedział, że przyniosą zniszczenie i śmierć, to nie miał innego wyjścia. Z kolei opowieść francuskiego 14-latka zaczyna się entuzjastycznie. Tak bardzo chciał walczyć na froncie, że oszukał komisję poborową. Podczas bitwy o Ardeny był świadkiem krwawych wydarzeń. Przeżył, ale wojna przestała być dla niego romantyczną, bohaterską przygodą.

W ogromnym przedsięwzięciu medialnym angażującym największe telewizje publiczne Unii Europejskiej uczestniczyło także łódzkie Studio Filmowe Se-Ma-For. Aby uwydatnić dziecięce postrzeganie rzeczywistości, część zdjęć nakręcono w wymyślonych krajobrazach animacyjnych makiet. W Se-Ma-Forze powstały między innymi scena nalotu zeppelinów na Londyn, Pałac Zimowy w Petersburgu i podwodne sceny bitew.

Z okazji 100. rocznicy wybuchu I Wojny Światowej serial został wyświetlony między innymi w Holandii, Wielkiej Brytanii, Austrii, Niemczech, Belgii, Szwajcarii i Szwecji. Polscy widzowie będą mogli zobaczyć go na antenie TVP Historia.

„Wielka wojna w małych rękach”

Premiera: sobota, 7 lutego, godzina 18:00
Emisja: sobota i niedziela, godzina 18:00

Źródło: Telewizja Polska

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *