Wielkanoc 2015 w TVP Regionalna

Wśród wielkanocnych propozycji programowych TVP Regionalnej znajdą się m.in.: film dokumentalny o św. Bracie Albercie, dokument o Jerzym Stuhrze, a także musical „Chłopi” i uroczysty koncert z okazji 65-lecia Zespołu Pieśni i Tańca Mazowsze. TVP Regionalna to jedyna w Polsce telewizja, nadająca programy w każdym z 16 województw.

WIELKI PIĄTEK

„Filmoteka małopolska – Miasto pięknych ludzi”
Św. Brat Albert – losy zakonnika franciszkanów, pasje artystyczne i fenomen powołania. Św. Albert Chmielowski poświęcił się służbie najuboższym mieszkańcom Krakowa. Jest bohaterem odcinka w cyklu filmów dokumentalnych realizowanych przez TVP Kraków.
Emisja: piątek, 3 kwietnia, godzina 14:55

„Ekstremalna Droga Krzyżowa”
Marcowa noc, 44 km przez lasy, łąki, pola. Z Lublina do Wąwolnicy. W milczeniu. Taką drogę krzyżową wyznaczają sobie wierni od 2009 roku, a jej pomysłodawcą jest ks. Jacek Wiosna-Stryczek. Wrażenia z Drogi w reportażu zrealizowanym przez TVP Lublin.
Emisja: piątek, 3 kwietnia, godzina 15:25

WIELKA SOBOTA

„Niezwykłe skarby. Nadzwyczajne klejnoty. Kolekcja Faberge”
Wśród najbardziej poszukiwanych skarbów świata jest kolekcja wielkanocnych jaj Faberge, powstających w pracowni złotniczej rosyjskiej rodziny jubilerskiej. Fascynujący film dokumentalny produkcji USA.
Emisja: sobota, 4 kwietnia, godzina 15:00

„1200 muzeów w Polsce. Muzea parafialne”
Muzeum Sztuki Ludowej im. ks. Edwarda Nitki w Paszynie na Sądecczyźnie oraz Muzeum Parafialne im. Jana Wnęka w Odporyszowie. Przypominają ich wyjątkowych twórców – artystów, odwołują się do tradycji miejscowej sztuki. Reportaż w ramach cyklu o polskich muzeach, realizowanego przez TVP Kraków.
Emisja: sobota, 4 kwietnia, godzina 16:30

„Kultowe rozmowy”
Gościem programu jest Irena Santor. W ubiegłym roku obchodziła osiemdziesiąte urodziny. Uświetnił je nowy album „Punkt widzenia”. Gwiazdy tej klasy na estradzie pojawiają się niezwykle rzadko.
Emisja: sobota, 4 kwietnia, godzina 23:05

WIELKANOC

„Jerzy Stuhr sam ze sobą”
Jerzy Stuhr zawodowo i prywatnie. Niepewny wyborów życiowych, które podejmował jako student polonistyki i debiutant w Teatrze STU. W cieniu wielkiej kariery artystycznej utalentowanego aktora i reżysera kryją się kolejne groźne choroby. O tym, co ważne w życiu bohater mówi szczerze i otwarcie w filmie dokumentalnym zrealizowanym przez TVP Kraków.
Emisja: niedziela, 5 kwietnia, godzina 9:00

Musical „Chłopi”
„Chłopi” na podstawie powieści Władysława Reymonta to musical w reżyserii Wojciecha Kościelniaka z muzyką Piotra Dziubka. Jego premiera miała miejsce w Teatrze Muzycznym w Gdyni we wrześniu 2013 roku. Realizacji telewizyjnej w dwóch częściach tego nagradzanego spektaklu dokonał Tomasz Motyl. To pierwsza próba ukazania powieści poprzez musicalowe widowisko z tańcem i barwną scenografią i łowickimi kostiumami. Szczególnej uwagi wymaga mistrzowsko zrealizowana choreografia scen zbiorowych przedstawienia.
Emisja części I: niedziela, 5 kwietnia, godzina 11:35
Emisja części II: niedziela, 5 kwietnia, godzina 23:05

„Świat żurawi”
Co wiemy o ptakach żyjących obok nas – w filmie dokumentalnym Krystiana Matyska, z unikatowymi zdjęciami i pięknymi krajobrazami.
Emisja: niedziela, 5 kwietnia, godzina 13:35

„Niezwykłe skarby. Nadzwyczajne klejnoty. Tajemnice Vermeera”
Wśród najbardziej poszukiwanych skarbów świata jest obraz Vermeera za 110 mln dolarów. Niedoceniany holenderski malarz, odkryty na nowo po dwóch stuleciach, w fascynującym filmie dokumentalnym produkcji USA.
Emisja: niedziela, 5 kwietnia, godzina 14:45

PONIEDZIAŁEK WIELKANOCNY

„Czytanie puszczy – Magda”
Magda Polkowska – antropolog i ekolog, tytułowa bohaterka odcinka cyklu reportaży o „krainie żubrów” realizowanego przez TVP Białystok. Zafascynowana Puszczą Białowieską, dla której zorganizowała przed laty koncert w Nowym Jorku. Legendy, mity, baśnie ludów są głównym motywem jej opowieści o przyrodzie i wiosennej równowadze, właściwej każdej kulturze na Ziemi.
Emisja: poniedziałek, 6 kwietnia, godzina 11:00

„Koncert Mazowsza”, część III
Uroczysty koncert z okazji 65-lecia Zespołu Pieśni i Tańca Mazowsze, który odbył się w Teatrze Wielkim Operze Narodowej w Warszawie. Przypomniane zostały tradycyjne tańce i pieśni z różnych regionów naszego kraju. Mistrzowskie wykonanie i perfekcja w wiernym odtworzeniu tradycyjnych strojów.
Emisja: poniedziałek, 6 kwietnia, godzina 11:35

„1200 muzeów w Polsce. Szkło i witraże”
Muzeum Witrażu przy Krakowskim Zakładzie Witrażów S.G. Żeleński, ze 100-letnią tradycją i najcenniejszym eksponatem – witrażem św. Teresy z aniołami, autorstwa Józefa Mehoffera. Muzeum z Sosnowcu – Dział Szkła, jedyna w Polsce kolekcja z przedmiotami produkowanymi w środkowoeuropejskich hutach szkła, w tym unikatowe szklane rzeźby. I Centrum Dziedzictwa Szkła w Krośnie ze zbiorami słynnej w świecie krośnieńskiej porcelany. Reportaż w ramach cyklu o polskich muzeach, realizowanego przez TVP Kraków.
Emisja: poniedziałek, 6 kwietnia, godzina 12:40

Źródło: Telewizja Polska

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *