Wielki finał Euro 2020. Sportowe emocje w Polskim Radiu

W niedzielę 11 lipca o godz. 21.00 odbędzie się jedno z najważniejszych wydarzeń dla kibiców piłki nożnej – finał Euro 2020. Na stadionie Wembley ostatni mecz Mistrzostw rozegra reprezentacja Włoch oraz Anglii. Relacja na antenie Jedynki od godz. 20.50, zaś aktualne informacje o przygotowaniach finalistów, wypowiedzi ekspertów i oceny drużyn w serwisie specjalnym.

Tegoroczne Mistrzostwa Europy są nietypowe pod wieloma względami. Z powodu pandemii kibice czekali aż rok na rozgrywki i tak w 2021 roku odbywa się Euro 2020. Po raz pierwszy w historii Euro organizuje aż 11 państw: Szkocja, Anglia, Holandia, Dania, Rosja, Niemcy, Węgry, Hiszpania, Włochy, Rumunia oraz Azerbejdżan. Zaskoczeniem są również wyniki niektórych meczów. 1/8 finału nie przeszli Portugalczycy, zwycięzcy Euro 2016 oraz Francuzi, którzy wygrali Mistrzostwa Świata w 2018 roku.

W ćwierćfinale natomiast odpadli Belgowie, mocni pretendenci do tegorocznego tytułu.

Warto było czekać rok dłużej na taki turniej, który nauczył nas, by niczego nie rozstrzygać przed końcowym gwizdkiem. Miłośnicy niuansów taktycznych czasami mogą narzekać, ale żądni emocji kibice otrzymują dokładnie to, czego oczekują od takiego turnieju. Finał Włochy-Anglia będzie jego zwieńczeniem. Przed nami starcie dwóch drużyn budowanych konsekwentnie przez świetnych trenerów. Każde rozstrzygnięcie jest możliwe, a pewne jest tylko jedno – w niedzielę na Wembley czeka nas wspaniałe widowisko – podkreśla Filip Jastrzębski, który zrelacjonuje niedzielny mecz wraz z Andrzejem Janiszem.

Roberto Mancini rozpoczął współpracę z reprezentacją Włoch w 2018 roku, po tym jak po raz pierwszy od 60 lat Włochy nie zdołały awansować na Mistrzostwa Świata. Wówczas w barażu lepsza okazała się Szwecja. Obecny selekcjoner jeszcze przed rozpoczęciem Euro wierzył w awans do półfinału mistrzostw, podkreślając duży nakład pracy swojej drużyny. Tymczasem Włochy pokonały w rzutach karnych Hiszpanię 4-2 i zostały finalistą piłkarskich mistrzostw Europy. W decydującym meczu tego turnieju zagrają po raz czwarty i staną przed szansą na drugi triumf.

Anglicy po wyjściu z grupy D z pierwszego miejsca już w 1/8 finału trafili na Niemców. Obie drużyny łączy wyjątkowa historia. W 1996 roku, dokładnie 25 lat temu zespoły grały przeciwko sobie na Mistrzostwach Europy. Wówczas po remisie 1:1 doszło do serii „jedenastek”. Sześciu pierwszych wykonawców z obu stron nie pomyliło się. W siódmej serii do karnego podszedł obecny trener Anglików – Gareth Southgate, którego strzał został obroniony. Po latach Southgate miał okazję wyrównać porachunki. Doprowadzając drużynę aż do finału stał się synonimem zwycięstwa, a nie jak poprzednio – porażki.

Wielki finał Euro 2020 zrelacjonują Filip Jastrzębski i Andrzej Janisz na antenie Programu 1 Polskiego Radia. Start o godz. 20.50. Bieżące informacje o przygotowaniach drużyn do ostatecznego starcia, oceny ekspertów i wypowiedzi komentatorów już teraz w serwisie specjalnym Polskiego Radia http://euro2020.polskieradio24.pl/

Źródło: Polskie Radio

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *