Wielkie krakowskie kolędowanie z Polsatem

Krakowska franciszkańska bazylika będzie miejscem, w które Polsat zabierze widzów na specjalny koncert kolęd. W jej bogatych wnętrzach usłyszymy tradycyjne polskie bożonarodzeniowe pieśni w wykonaniu polskich głosów kilku pokoleń artystów: Beaty Kozidrak, Krzysztofa Cugowskiego oraz jego synów Wojciecha i Piotra, Andrzeja Piasecznego, Igora Herbuta, Artura Gadowskiego, Cleo, Eweliny Lisowskiej, Natalii Szroeder, Sebastiana Karpiela – Bułecki i zespołu Zakopower, oraz franciszkańskiego chóru. „Wielkie krakowskie kolędowanie z Polsatem” stacja pokaże w Wigilię Bożego Narodzenia.

Franciszkańska bazylika pod wezwaniem św. Franciszka z Asyżu, która będzie gospodarzem tegorocznego kolędowania to jeden z najpiękniejszych i najstarszych krakowskich kościołów, którego początki sięgają 1249 roku. To tu często modlił się, już od czasów studenckich, Karol Wojtyła. W 1979 roku gdy odwiedzał świątynie już jako papież Jan Paweł II tak wspominał tamte czasy: Jako arcybiskup w Krakowie mieszkałem w pobliżu średniowiecznego kościoła franciszkańskiego i często chodziłem tam na prywatną modlitwę i odprawiałem Drogę Krzyżową. […] Chwile te dziś bardzo przyjemnie wspominam. Szczególny jego zachwyt budził sławny witraż „Bóg Ojciec” autorstwa Stanisława Wyspiańskiego. Krakowski artysta stworzył dla bazyliki cały cykl witraży, jest również autorem pochodzących z końca XIX wieku polichromii, zaś inny sławny malarz Józef Mehoffer namalował czternaście obrazów stacji Męki Pańskiej, które można podziwiać w jej bogato zdobionych wnętrzach. W czasie koncertu z pewnością będzie okazja by je podziwiać, podobnie jak artystów, którzy tego wieczoru zaśpiewają najpiękniejsze polskie kolędy. Trzy góralskie kolędy – „Oj maluśki, maluśki”, „Przy hornej dolinie” i „Życzenia” – zaśpiewa Sebastian Karpiel – Bułecka wraz z zespołem Zakopower. Andrzej Piaseczny to artysta, który dobrze czuje się w świątecznym repertuarze, tego wieczoru usłyszymy w jego wykonaniu „W żłobie leży”, którego autorem jest Piotr Skarga i XVIII wieczną tradycyjną kolędę – „Gdy śliczna Panna”. Beata Kozidrak zaśpiewa „Gdy się Chrystus rodzi” i „Lulajże Jezuniu”, a Krzysztof Cugowski wykona „Mędrców świata” i wspólnie z synami Piotrem i Wojciechem – „Przybieżeli do Betlejem”. Tego wieczoru usłyszymy również Igora Herbuta, który zaśpiewa „Jezus malusieńki” a po łemkowsku „Cichą noc”. W koncercie pojawią się również artyści, którzy rzadko mieli okazję by zaprezentować swoje interpretacje znanych, tak wspaniałych polskich kolęd. Rockman z krwi i kości Artur Gadowski wyśpiewa „Wśród nocnej ciszy”, Natalia Szroeder – „Mizerną cichą”, a wspólnie wykonają kolędę „Pójdźmy wszyscy do stajenki”. We wnętrzach franciszkańskiej bazyliki pojawi się również Ewelina Lisowska, która zaśpiewa m.in. „Z narodzenia Pana” i „Anioł pasterzom mówił”. Prawdziwą niespodzianką będzie udział w tym uroczystym koncercie Cleo. Wokalistkę usłyszymy w duecie z Natalią Szroeder w kolędzie „Triumfy Króla Niebieskiego”, oraz solo w „Gore gwiazda Jezusowi” i „W dzień Bożego Narodzenia”. Dwie kolędy wykona również franciszkański chór, a wszyscy artyści wspólnie zaśpiewają m.in. „Bóg się rodzi” napisaną do tradycyjnej melodii poloneza w 1700 roku i „Dzisiaj w Betlejem”, którą skomponował Feliks Nowowiejski. Świąteczne życzenia złoży widzom ksiądz kardynał Stanisław Dziwisz.

„Wielkie krakowskie kolędowane z Polsatem” po raz pierwszy będzie można zobaczyć w Wigilię Bożego Narodzenia o godzinie 16:55.

Źródło: Telewizja Polsat

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *