„Wielkie ucieczki z Alcatraz” na kanale National Geographic

Hellcatraz. Amerykańska Wyspa Diabła. Skała. Tak określano więzienie o najostrzejszym rygorze, które stało się domem dla legend, takich jak Al Capone, gangster Machine Gun Kelly i Robert „Ptasznik” Stroud. Przez prawie trzydzieści lat wszyscy więźniowie twierdzy marzyli o ucieczce, a niektórzy nawet podjęli jej próbę. Dokument „Wielkie ucieczki z Alcatraz” pozwoli nam odkryć niezwykle ciekawe historie więźniów, opowiedziane przez nich samych.

Sprawdź szczegóły w programie telewizyjnym kanału National Geographic

Słynne więzienie Alcatraz, które istniało w latach 1934-1963, zyskało sławę twierdzy, z której nie można uciec. W tym czasie udokumentowano 14 prób ucieczki, podjętych przez 34 więźniów. Dwuczęściowy dokument „Wielkie ucieczki z Alcatraz” pokaże, dlaczego tak trudno było opuścić mury tej twierdzy i co sprawiało, że wciąż znajdowali się śmiałkowie, którzy podejmowali to ryzyko. Niezwykłe historie ucieczek ożyją na nowo dzięki nowym materiałom dowodowym, nigdy wcześniej niepublikowanym nagraniom archiwalnym oraz wywiadom ze strażnikami i więźniami. Sercem programu jest historia rabusia i porywacza Franka Morrisa, który w 1962 roku poprowadził trzech więźniów do najbardziej błyskotliwego skoku – największej ucieczki z Alcatraz.Cała czwórka miała wieloletnie doświadczenie w ucieczkach z więzień w całej Ameryce. I choć ostatecznie osadzono ich w twierdzy bez wyjścia, postanowili udowodnić, że opinię o Alcatraz można podważyć. Tygodniami tworzyli plan, zbierali narzędzia i planowali wydostanie się z więzienia.

Z archiwalnych dokumentów można wnioskować, że jeśli komuś miała udać się ucieczka, to właśnie Frankowi Morrisowi. Po raz pierwszy aresztowano go, gdy miał 13 lat. Jako nastolatek miał na swoim koncie bardzo długą listę oskarżeń – od posiadania narkotyków po napad z bronią w ręku. Jego liczne zbrodnie prowadziły go do kolejnych więzień, ale uciekał ze wszystkich. Dlatego zastosowano rozwiązanie ostateczne i osadzono go w Alcatraz.Dokumenty więzienne ujawniają jego wyjątkową inteligencję. Z IQ na poziomie 133 był uważany za najmądrzejszego więźnia w Alcatraz. Frank był cichy, inteligentny i bardzo zdeterminowany, aby wyjść. To właśnie jego pomysłowość była podstawą planu ucieczki całej grupy.Przeciwności do pokonania było wiele – lodowate fale oceanu, nieprzewidywalne prądy, rekiny – a w samej twierdzy strażnicy, którzy mieli jedną wytyczną dotyczącą uciekinierów – strzelać, by zabić.Dokument „Wielkie ucieczki z Alcatraz” ukaże szczegóły tego śmiałego planu i jego realizacji. Poznamy także najnowsze informacje dotyczące odkrytego niedawno listu, który rzuca nowe światło na losy najbardziej niesławnych uciekinierów z Alcatraz.

„Wielkie ucieczki z Alcatraz” – premiery w czwartki od 22 listopada o godz. 22:00 na kanale National Geographic.

Źródło: FOX Networks Group

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *