Wielkopolska na „Muzycznej Scenie Tradycji” w radiowej Dwójce

W niedzielę 15 października o godz. 15.00 Dwójka zaprosi słuchaczy na transmisję koncertu poświęconego bogatym muzycznym tradycjom Wielkopolski.

Za sprawą transmisji koncertu, który odbędzie się 15 października w Studiu im. W. Szpilmana, powróci na antenę Dwójki popularny cykl „Muzyczna Scena Tradycji”, realizowany przez Radiowe Centrum Kultury Ludowej we współpracy z Filmoteką Narodową – Instytutem Audiowizualnym (FINA).

Prowadzący niedzielną audycję – Jakub Borysiak i Jan Prządka – będą starali przybliżyć słuchaczom muzyczne zwyczaje Wielkopolski. Oryginalna kultura dudziarska Wielkopolski to unikat w skali całego kraju. W ludowej praktyce muzycznej do dziś można tam jeszcze spotkać pięć spośród ośmiu odmian dud znanych w Polsce: dudy bukowsko-kościańskie, dudy gostyńsko-rawickie, kozła białego, kozła czarnego i sierszeńki. W tradycyjnej kapeli najczęściej towarzyszą im skrzypce podwiązane, a w zachodniej Wielkopolsce pojawia się również klarnet. Ten region to również niezwykle ciekawa i oryginalna gwara, zachowana przede wszystkim w pieśniach.

Wielkopolskie tradycje muzyczne wciąż są niezwykle żywotne, a chętnych do nauki gry i śpiewu nie brakuje. Pionierską w tym względzie była – długo jedyna w Polsce – założona już w 1959 r. klasa instrumentów ludowych przy Państwowej Szkole Muzycznej w Zbąszyniu, stolicy regionu kozła.

W koncercie 15 października wezmą udział znakomici muzycy, konstruktorzy instrumentów, śpiewaczki i znawczynie gwary. Przewodnikiem po krainie dud i kozła będzie Jan Prządka – koźlarz i skrzypek ze Zbąszynia, nauczyciel i znawca kultury ludowej. Wraz z nim pojawią się goście: dudziarz i budowniczy instrumentów Tomasz Kiciński z Bukówca Górnego, skrzypaczka Martyna Żurek z Kościana, śpiewaczka Anna Chudy z Posadowa oraz dudziarze Patryk Szulc i Krzysztof Polowczyk.

Koncertu będzie można także wysłuchać na stronie dwojka.polskieradio.pl i na Facebooku Radiowego Centrum Kultury Ludowej.

Źródło: Polskie Radio

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *