„Wilki z Yellowstone” na kanale Nat Geo Wild

fot. JOEL SARTORE/NGS Image Collectio

Poznaj historię jednego z najbardziej kontrowersyjnych eksperymentów przyrodniczych świata – ponownego wprowadzenia wilków do Parku Narodowego Yellowstone. Jego rezultat przekroczył wszelkie oczekiwania.

Sprawdź szczegóły w programie telewizyjnym kanału Nat Geo Wild

Kiedy pod koniec XIX wieku powstawał Park Narodowy Yellowstone, populacja wilka w stanach Montana, Wyoming i Idaho była już bardzo niewielka. Utworzeniu parku nie towarzyszyło jednak wprowadzenie ochrony tych pięknych zwierząt, a rządowy program kontroli populacji drapieżników przyczynił się do zniknięcia wilków z obszaru Yellowstone. Ostatniego osobnika na tych terenach zabito w 1926 roku. To, co nastąpiło później, określić można jako „czarne karty” w historii tego popularnego parku. Brak naturalnego wroga spowodował zrujnowanie ekosystemu, zdominowanego nagle przez roślinożerców. W Yellowstone nadmiernie rozwinęła się populacja łosi, które potrzebowały tak dużo pożywienia, że wkrótce w parku zaczęły zanikać niektóre gatunki drzew liściastych. Gdy ekosystem był już na skraju zapaści, zaczęto odławiać łosie i przenosić je w inne miejsca, a z czasem także odstrzeliwać coraz więcej osobników. To właśnie wtedy pojawiły się pierwsze sugestie, by na teren parku powróciły wilki. Choć były to lata 40., projekt udało się zrealizować dopiero w latach 90.

Reintrodukcji wilków w Parku Yellowstone dokonano po ponad 70 latach od wytrzebienia gatunku. Przez ponad 20 lat naukowcy z zapartym tchem obserwowali, jak przyroda wraca do równowagi. Jednak nawet oni nie mogli w pełni przewidzieć efektu eksperymentu. W 1995 roku w parku wypuszczono 21 osobników. W rekordowym roku 2003 było ich już 174. Jak wraz z pojawieniem się wilków zmienił się ekosystem tego najstarszego parku narodowego świata? Czy eksperyment można uznać za sukces? Opowie o tym dwuczęściowy film „Wilki z Yellowstone” na kanale Nat Geo Wild.

„Wilki z Yellowstone” – premiery w czwartek 20 września i piątek 21 września o godz. 18:00 na kanale Nat Geo Wild.

Źródło: FOX Networks Group

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *