WRC 15: pasmo 700 MHz dla telefonii mobilnej

Światowe Konferencje Radiokomunikacyjne (World Radiocommunication Conference – WRC) odbywają się okresowo w odstępach 3-4 lat. W ich wyniku modyfikowane są międzynarodowe przepisy regulujące zasady wykorzystania częstotliwości radiowych zebrane w Regulaminie Radiokomunikacyjnym (Radio Regulations). Zapisy Regulaminu Radiokomunikacyjnego w istotny sposób warunkują kwestie zarządzania widmem radiowym na obszarze naszego kraju. Ostatnia konferencja (WRC-15) trwała w dniach od 2 do 27 listopada 2015 roku, na której podjęto decyzję w sprawie m.in. pasma 700 MHz. Są to częstotliwości, które dotychczas były przewidziane dla piątego (MUX-5) i szóstego (MUX-6) multipleksu Naziemnej Telewizji Cyfrowej.

Podjęta została decyzja o przeznaczeniu zakresu 694-790 MHz na potrzeby telefonii mobilnej w Regionie 1 (Europa, Afryka, Bliski Wschód i Centralna Azja) oraz przyjęto globalne rozwiązania harmonizacyjne dla implementacji dywidendy cyfrowej w tym zakresie. Zapewniona została pełna ochrona dla systemów telewizji naziemnej jak i radionawigacji lotniczej działających w tym zakresie częstotliwości.

Aby dać możliwość rozwoju telefonii mobilnej w tym zakresie częstotliwości, UKE podpisało bilateralne porozumienia z Rosją, Białorusią i Ukrainą dotyczące zapobieganiu wzajemnego zakłócenia się telefonii mobilnej i systemów radiolokacji lotniczej w strefie przygranicznej. Porozumienia dostępne są na stronach UKE.

Źródło: Ministerstwo Administracj i Cyfryzacji

3 Comments on “WRC 15: pasmo 700 MHz dla telefonii mobilnej”

 1. No wojna nie wojna porozumienie o 700MHz już ładny kawał czasu temu podpisaliśmy.
  Bo unia chciała (czytaj Niemcy nam kazały) bo już się wtedy zabrali za sprzedaż pasma 700MHz telekomom mając w poważaniu innych plebsiarzy.

  Nasi urzędnicy uwinęli się z tym w rekordowym czasie, mux’y NTC to lata trwało a w analogu jeszcze nasi wschodni sąsiedzi nadawali/nadawają, a tu? Wystarczyło zapewnie, że UE (czytaj Niemcy) nieoficjalnie postraszyło jakąś kontrolą wydatków unijnych i ziuuuuuu zap****ały nasze urzędaski z tamtym porozumieniem poleciały w te pędy na kolankach….

  Wracając.
  700MHz już nie ma.
  Ochronę na 470 MHz – 694 MHz ma TV zapewnioną JEDYNIE do 2023 roku kiedy za pewnie na WRC-2023 podejmie się decyzję o przekazaniu 600MHz (582-694MHz = kanały 35-48) znowu pod LTE/internet mobilny.
  Akurat pokończą się koncesje na mux1,2,3,4 i będzie można zlikwidować jeden i resztę się upchnie…
  (Oczywiście jak nie kompletnie ją zlikwidują!)

  Oczywiście legalizując decyzje „faktów dokonanych” państw rządzących Unią Europejską (czytaj Niemcy) które ponownie będą już miały pasmo zlicytowane i maszty postawione jak teraz miały z 700MHz.

  Ogólnie porażka, pyrrusowe „zwycięstwo” w utrzymaniu dywidenda cyfrowej na 470 MHz – 694 MHz.
  Gdyby to było do 2030 lub 2035 roku…

 2. Czyli szanse na kolejne bezpłatne multipleksy są zmarnowane. Będziemy oglądać MUX 1, 2, 3, 8 oraz MUX 4 dla wybranych…. Wielka szkoda 🙁

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *