WRC Rajd Portugalii na żywo w Motowizji

Walka w Rajdowych Mistrzostwach Świata trwa. Powracamy na szutrowe odcinki specjalne, tym razem na Półwyspie Iberyjskim. Wszystkie odcinki specjalne Rajdu Portugalii zobaczyć będzie można na żywo z polskim komentarzem w Motowizji.

Sprawdź godziny transmisji Rajdowych Mistrzostw Świata w PROGRAMIE TV

Portugalskie odcinki specjalne są częścią walki o tytuł rajdowych mistrzów świata od samego początku, czyli od 1973 roku, kiedy powstało WRC. Początkowo rajd asfaltowo-szutrowy, obecnie w niemalże stu procentach rozgrywany na luźnej nawierzchni, bardzo szybko zaczął przyciągać ogromne masy kibiców. Obrazki mknących aut Grupy B między morzem ludzi na stałe wpisały się w historię sportu.

Obecnie tłumy nie podchodzą tak blisko trasy, ale i tak na Rajdzie Portugalii pojawia się mnóstwo kibiców pragnących podziwiać swoich ulubieńców. Najwięcej z nich stawi się na jednym z najsłynniejszych oesów świata – Fafe.

Mająca nieco ponad 11 kilometrów długości próba słynnie przede wszystkim ze swojej końcówki. Po wspinaczce na wysokość ponad 700 kilometrów, rajdówki wybijają się w powietrze, by wylądować kilka-kilkadziesiąt metrów dalej. Sam skok nie jest trudny – najgorsze jest lądowanie, które muszą wytrzymać opony, podwozie, zawieszenie i amortyzatory. Wszystko ku euforii kibiców, tworzących atmosferę rodem ze stadionu piłkarskiego.

Tegoroczna edycja Rajdu Portugalii składać się będzie z 19 odcinków specjalnych o łącznej długości 325 kilometrów. Większość z nich toczyć się będzie na szutrowych, górskich drogach, ale w piątkowy i sobotni wieczór załogi rywalizować będą na superoesach. Pierwszego dnia zobaczymy powrót miejskiej próby, nieopodal plaży w Figueira da Foza. Drugi etap zakończy się walką jeden na jeden, na torze rallycrossowym w Lousadzie.

Polscy kibice będą trzymali kciuki przede wszystkim za Mikołaja Marczyka i Szymona Gospodarczyka. Załoga ORLEN Team od Portugalii rozpoczyna walkę w Rajdowych Mistrzostwach Świata sezonu 2023. Z częścią tras zapoznali się już w marcu podczas Rajdu Fafe, pierwszej rundy Rajdowych Mistrzostw Europy, w której zajęli czwarte miejsce. Dla polskiego duetu była to także okazja, by zapoznać się z nową bronią na ten rok – Škodą Fabią RS Rally2.

Marczyk i Gospodarczyk będą mieli bardzo silną konkurencję w WRC2, gdzie wystartują aż 44 załogi. Oprócz zwycięzców dotychczasowych rund sezonu – Yohanna Rossela, Olivera Solberga i Gusa Greensmitha – zobaczymy także między innymi Krisa Meeka. Dla Brytyjczyka będzie to powrót do padoku mistrzostw świata po trzech latach przerwy. Meeke pojedzie z Jamesem Fultonem – po tragicznej śmierci Craiga Breena Brytyjczyk postanowił dokończyć jego plan startów w Rajdowych Mistrzostwach Portugalii na rok 2023.

Magię Rajdu Portugalii przeżyłem na własnej skórze rok temu. Dziesiątki tysięcy kibiców na odcinkach, widowiskowe skoki, niesamowity kunszt kierowców – nic dziwnego, że jest to tak popularny rajd. Fani rajdów, którzy spędzą weekend z Motowizją nie będą tego żałować! – mówi Krzysztof Mikulski, prezes Motowizji.

Sprawdź ofertę kanału Motowizja w PROGRAMIE TV

Rajd Portugalii rozpocznie się w piątkowy poranek 12 maja. Dzień wcześniej, w czwartek 11 maja, czekać nas będzie tradycyjnie odcinek testowy, a także start honorowy. Wszystkie odcinki specjalne transmitowane będą na antenie Motowizji. Komentować będzie stały skład rajdowy stacji – Grzegorz Gac, Sławomir Szymczak, Michał Adamiuk, Gabriel Borowy, Mikołaj Sokół oraz Krzysztof Woźniak. Towarzyszyć im w kabinie komentatorskiej i studio Motowizji będą szef M-Sport Poland Maciej Woda oraz startujący w rajdach terenowych i Drift Masters Grand Prix, Jakub Przygoński.

Źródło: Motowizja

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *