„Wsłuchiwać się w Papieża” – transmisja wydarzenia w Jedynce

2 czerwca o godz. 20.18 na Placu Piłsudskiego w Warszawie rozpocznie się wyjątkowe, multimedialne widowisko w hołdzie wydarzeń, które połączyły Polaków i stały się kamieniami milowymi w drodze do wolności: 40. rocznicy pierwszej pielgrzymki Ojca Świętego Jana Pawła II do Polski oraz 30. rocznicy wyborów z 4 czerwca 1989 roku. W koncercie udział wezmą m.in. Stanisława Celińska, Krzysztof Cugowski, Golec uOrkiestra, Kamil Bednarek, Andrzej Lampert, Zakopower oraz Reprezentacyjny Zespół Artystyczny Wojska Polskiego. Wydarzenie będzie transmitowane w Programie 1 Polskiego Radia.

Każda z 11 części koncertu zawierać będzie najsłynniejsze utwory poświęcone Janowi Pawłowi II, pieśni które w czasie pierwszej pielgrzymki towarzyszyły nie tylko Polakom, ale śpiewane były również przez samego Ojca Świętego oraz te, do których Papież chętnie wracał i opowiadał o nich wiernym – Bogurodzica jest nie tylko pieśnią. Jest równocześnie wyznaniem wiary, polskim symbolem, polskim Credo. Jest katechezą, jest nawet dokumentem chrześcijańskiego wychowania – tak o najstarszej polskiej pieśni religijnej mówił św. Jan Paweł II.

W trakcie multimedialnego widowiska zaprezentowane zostaną archiwalne materiały i krótkie felietony. Całość wydarzenia, w którym przenikać się będą: słowo, muzyka i obraz, uzupełnią stworzone z wykorzystaniem najnowszych technik animacje i grafiki.

Ważnym elementem koncertu będzie pierwsze w Polsce muzyczne wykonanie „Inwokacji” Adama Mickiewicza, do której Jan Paweł II odwoływał się w swoim przemówieniu podczas pobytu na Jasnej Górze. Muzyczną interpretację wiersza wykona znakomita artystka, wokalistka i aktorka Stanisława Celińska wraz z Maciejem Muraszką – muzykiem, kompozytorem, aranżerem i producentem muzycznym. Koncert zakończy odśpiewanie hymnu Polski po góralsku i rozłożenie 100 metrowej flagi, którą 11 listopada stworzyli wspólnie górale i podopieczni Fundacji Braci Golec.

Kierownictwo muzyczne nad widowiskiem „Wsłuchiwać się w Papieża” objął Marcin Pospieszalski – kompozytor, uznany aranżer i producent muzyczny. Koncert poprowadzą: Małgorzata Kożuchowska i Maciej Musiał.

Transmisja wydarzenia w radiowej Jedynce w niedzielę 2 czerwca po godz. 20.00.

Źródło: Polskie Radio

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *