„Wspólna Europa” – nowy cykl audycji w radiowej Jedynce

Od zawsze czujemy się jej częścią, cieszymy się poczuciem wspólnoty, celebrujemy 15-lecie wstąpienia do Unii Europejskiej. Ale czy rzeczywiście dobrze znamy się nawzajem? Co myślą o Francuzach Niemcy i Hiszpanie, a co o Anglikach my – Polacy? Jak często kierujemy się stereotypami, czy znamy kulturę, obyczaje, dowcipy i powiedzenia? „Wspólna Europa” to tytuł nowej audycji, która na antenie Programu 1 Polskiego Radia pojawi się już w najbliższą niedzielę 28 kwietnia o godz. 17.00. W audycji prezentowane będzie dziedzictwo kulturowe Europy ze szczególnym uwzględnieniem Polski w kontekście obchodów 15. rocznicy wstąpienia Polski do Unii Europejskiej. Program poprowadzą: Agnieszka Kunikowska i Roman Czejarek. Podczas pierwszego spotkania poruszone zostaną m.in. relacje z Francją.

Cykl pięciu audycji pt. „Wspólna Europa” powstaje we współpracy z Narodowym Centrum Kultury. Omawiane tematy oscylować będą wokół relacji historycznych, społecznych i kulturowych państw Unii Europejskiej. Słuchacze dowiedzą się na przykład, w jaki sposób każde z pokoleń w ciągu minionych 15 lat wykorzystało ten czas dla siebie, dla kształtowania i rozwoju, ale też co wniosło do wspólnej przestrzeni kulturowej i społecznej, czym właściwie Europa oraz wspólnota europejska są dla każdego z nas.

Z indywidualnych historii przeżywania obecności Polski w Unii Europejskiej kształtuje się wspólna pamięć, tradycja, kultura i dziedzictwo narodowe, dlatego m.in. o tym i o swoich osobistych doświadczeniach związanych ze wzajemnymi kontaktami z zagranicznymi sąsiadami opowiedzą zaproszeni goście. Ponadto w audycji pojawią się krótkie quizy SMS dla słuchaczy związane z wiedzą dotyczącą omawianego obszaru kulturowego. Nie zabraknie też anegdot związanych z tematyką poruszanego kraju, muzyki z tego regionu i lapsusów oraz łamańców językowych, których opanowanie nierzadko stanowi prawdziwe wyzwanie. Czasem to, co smakuje Francuzom, niekoniecznie budzi zachwyt Polaków czy Czechów, dlatego pojawią się również zagadki… kulinarne!

Celem audycji jest przede wszystkim pokazanie wartości, jaką jest europejska Wspólnota. Emisja audycji „Wspólna Europa” odbędzie się: 5 maja (wyjątkowo w godz. 14.00-15.00), 12 maja, 19 maja oraz 26 maja w godz. 17.00-18.00.

Źródło: Polskie Radio

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *