Wszystko i wszystkim o kanonizacji – tylko w TVP

Miasta, kina, galerie, kluby i domy kultury oraz oczywiście parafie organizują publiczne transmisje niedzielnej mszy kanonizacyjnej dzięki temu, że Telewizja Polska ogłosiła, że korzystanie z jej – najszerszej i przygotowanej z największym nakładem sił i środków – relacji z Watykanu jest całkowicie bezpłatne i nie wymaga żadnej specjalnej zgody.

Choć do TVP dotarł na razie zaledwie ułamek informacji, kto z oferty bezpłatnego publicznego pokazywania kanonizacji zdecydował się skorzystać, wiadomo już, że organizacji wspólnego przeżywania tego wydarzenia podjęły się spontanicznie nie tylko instytucje Kościoła katolickiego.

Mszę kanonizacyjną 27 kwietnia dzięki TVP transmitować będą domy i ośrodki kultury w Łapach, Knyszynie, Chrzanowie, Grodzisku Mazowieckim, Łańcucie, Trzebnicy czy Andrychowie. Na to samo zdecydowały się też niektóre kina, np. Kijów, Mikro i Zorza w Krakowie czy Światowid w Katowicach, Centrum Kultury Filmowej „Stylowy” w Zamościu oraz Politechnika Białostocka. Ewenementem wydaje się transmisja zaplanowana na ekranach… handlowej Galerii Korona w Kielcach.

Osobna grupa zgłoszeń to samorządy. Na publiczne pokazywanie niedzielnego wydarzenia zdecydowano się m.in. w Bydgoszczy, Chełmie, Kwidzyniu i Wieluniu. Sygnał TVP trafi nawet za granicę, gdzie relację przewidział Klub Jagielloński w Londynie.

Organizatorzy tych wydarzeń spodziewają się różnej liczby chętnych – od kilkudziesięciu osób w małych miejscowościach czy parafiach po nawet 10 tysięcy spodziewanych widzów w Sanktuarium Matki Bożej Fatimskiej na Krzeptówkach w Zakopanem.

Telewizja Polska, jako nadawca publiczny, zgodziła się nie tylko na darmowe pokazy publiczne, ale też na pokazywanie fragmentów uroczystości przez media, których nie stać na własną transmisję i wysłanie specjalnego korespondenta do Watykanu.

Przypomnijmy, że niedzielne uroczystości z Watykanu Telewizja Polska będzie transmitować w TVP1/HD i TVP Polonia oraz – z tłumaczem na język migowy – w TVP INFO i internecie – www.tvp.pl. Relację tę przygotowuje i przeprowadza z Rzymu przeszło 40-osobowa ekipa dysponująca własnym wozem satelitarnym i specjalnym studiem wybudowanym w pobliżu Pl. Św. Piotra, a reakcje i sposób przeżywania tego wydarzenia w Polsce śledzić będzie dodatkowe kilkanaście ekip telewizyjnych od Warszawy po Wadowice i od Krakowa po Jasną Górę.

Uruchomiony też został specjalny serwis kanonizacjajp2.tvp.pl, w którym znajdą się transmisje mszy oraz uroczystości kanonizacyjnych, relacje z Watykanu, a także rozmowy w studiu telewizyjnym, dzięki którym internauci będą mogli wirtualnie uczestniczyć w uroczystości na Placu św. Piotra. Ważną częścią serwisu jest bogate bezpłatne archiwum z filmami dokumentalnymi oraz fragmentami papieskich homilii, które Jan Paweł II wygłaszał podczas swoich pielgrzymek do Ojczyzny.

Działa też specjalny wirtualny kanał na żądanie – „TVP Regionalna – śladami Jana Pawła II”, dostępny za darmo dla wszystkich na tabletach, smartfonach, komputerach osobistych i na Platformie Hybrydowej TVP. To jedyna taka oferta w skali światowej.

Źródło: Telewizja Polska

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *