Wybory prezydenckie w USA oczami korespondentów Polskiego Radia

Program 1 zaprasza do wysłuchania autorskiego cyklu korespondentów Polskiego Radia w USA, którzy codziennie aż do dnia wyborów w audycji „Sygnały dnia” o godz. 8.40 relacjonować będą emocjonujący przebieg walki o urząd głowy państwa. Bieżące komentarze, gorące dyskusje i aktualne wydarzenia dotyczące wyborów prezydenckich w Stanach Zjednoczonych dla słuchaczy Jedynki Polskiego Radia zza oceanu przygotowują: Marek Wałkuski (Waszyngton) i Wojciech Cegielski (Karolina Północna).

Kampania prezydencka w Stanach Zjednoczonych wkroczyła w ostatnią, decydującą fazę. Do wyborów zaplanowanych na 3 listopada pozostało już tylko siedem dni. Choć w tym roku wiele osób głosuje korespondencyjnie – dotychczas tę metodę wybrało już ponad 60 mln obywateli – to, jak zauważają komentatorzy – ostateczny wynik nadal trudny jest do przewidzenia. Czy kandydat Republikanów – Donald Trump – wywalczy reelekcję na kolejne cztery lata, a może tym razem na czele państwa stanie demokrata i były wiceprezydent Joe Biden? – Amerykańskie wybory są bardzo skomplikowane nie tylko ze względu na mapę wyborczą, ale także na to, że przeprowadza się je na różnych zasadach w poszczególnych stanach. Będziemy Państwu przybliżać te mechanizmy i zasady, ale opowiemy też m.in. o tym, jaką rolę i jakie znaczenie ma w tych wyborach amerykańska Polonia – zapowiada Marek Wałkuski.

Korespondenci Polskiego Radia w specjalnych relacjach będą analizować pierwsze sondaże, porozmawiają z wyborcami, zwrócą uwagę na wpływ pandemii na wyborcze decyzje mieszkańców USA i odwiedzą stany uważane za kluczowe dla przedwyborczej Ameryki, w tym nazywany kiedyś bastionem Republikanów Teksas. – Zapytam mieszkańców zwłaszcza przedmieść dużych miast, na ile zmieniają swoje decyzje na przykład pod wpływem kwestii gospodarczych, czy też walki z koronawirusem. To będzie też motyw mojej trzeciej – po Karolinie Północnej i Teksasie – wizyty, tym razem w Arizonie – dodaje Wojciech Cegielski.

Źródło: Polskie Radio

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *