Wyjątkowe audycje na Wielkanoc w Czwórce

Jak obchodzono Święta Wielkanocy w dawnych czasach? Jak Święta wyglądają dziś? Czy nauka zna sposoby, aby „przejść suchą stopą” przez Lany Poniedziałek? Co wiemy o zwierzętach z wielkanocnych symboli? I wreszcie, jak przeżyć duchowo ten czas i co on oznacza dla różnych kultur? Odpowiedzi na wszystkie te pytania udzielą dziennikarze radiowej Czwórki w ciągu najbliższych Świąt Wielkanocnych.

Na wspólne oczekiwanie na Święta Wielkiejnocy radiowa Czwórka zaprasza już 30 marca w Wielki Piątek. O godz. 17.00 tematem przewodnim specjalnego wydania audycji „Teraz K-Pop” Klaudii Tyszkiewicz będzie „Goyohan”, który w języku koreańskim znaczy: „spokój”, „cisza”. Zabrzmią w niej delikatne dźwięki z Korei, a autorka opowie o strukturze religijnej Korei i wynikających z niej tradycjach Wielkanocnych. Następnie Ula Kaczyńska i Norbert Borzym po godz. 18.00 w audycji „Opowiedz mi o miłości” poszukają utworów, które słowa Ewangelii przekładają na rockowe brzmienia. Wieczorem, o godz. 20.00 Agnieszka Kozłowska-Łysko przeprowadzi „Śledztwo w sprawie męki”. W programie relacja z warszawskiej Drogi Krzyżowej, a także próba zrekonstruowania ostatnich godzin życia Jezusa, ze szczególnym uwzględnieniem procesu, męki i śmierci na krzyżu. Na koniec dnia wyjątkowa odsłona gitarowego pasma „Rock Blok”, czyli audycja „Dla każdej samotnej godziny”. Będzie to podróż do krainy dźwięków, których nastrój wyznacza tytułowy utwór zespołu Armia. Zaprasza Bartek Koziczyński, tuż po godz. 22.00.

W Wielką Sobotę 31 marca Czwórka będzie towarzyszyć w ostatnich przygotowaniach do Świąt i proponuje spotkania z ciekawymi gośćmi: w „Rozbieganych” o 10.00 z Oswaldem Rodrigiem Pereirą, który towarzyszył polskim himalaistom pod K2, w „Pasjonautach” o godz. 11.00 z młodymi detektywami historii rodzinnych, a w „Kluczu Kulturowym” o godz. 15 z kobietami z polskiej sceny kabaretowej, czyli „babami z jajami”. Autorzy „Zaklinaczy czasu” o 14.00 porozmawiają o symbolach pierwszych chrześcijan, ich życiu w ukryciu i prześladowaniach. Wieczorem ciąg dalszy muzycznych wrażeń: „Wielkanocne krążki”, czyli świąteczna selekcja muzyczna od Uli Kaczyńskiej po godz. 20.00, a zaraz potem, o godz. 22.00 „Klubowe Pisanki” Norberta Borzyma – elektroniczne sety w spokojnym, świątecznym wydaniu.

1 kwietnia w Niedzielę Wielkanocną Beata Kwiatkowska po godz. 15.00 porozmawia z gośćmi audycji „Sztuka jedzenia” o obrzędach Wielkanocnych w „Chłopach” Rejmonta, a także o obrazie współczesnej Wielkanocy w filmie „Mazurek” Julii Kolberger.

W Wielkanocny Poniedziałek, od godz. 9.00, zabrzmi w Czwórce świąteczna muzyka ze świata w audycji Macieja Szajkowskiego „Muzyczne Wyspy Wielkanocne”. 2 kwietnia to też dzień 13. rocznicy śmierci Jana Pawła II i z tej okazji o godz. 11:45 zostanie wyemitowany specjalny reportaż Olgi Mickiewicz „Papież Młodych”, w którym autorka przedstawi współczesnych młodych ludzi wciąż postrzegających papieża Polaka jako autorytet i wzór.

O godz. 12.00 w Stacji Nauka Patryk Kuniszewicz z okazji Lanego Poniedziałku zaprasza na „spotkanie z hydrofobowością”, a bohaterami audycji Kacpra Kowalczyka „Dajesz Radę” po godz. 14.00 będą zwierzęta funkcjonujące w symbolice Świąt Wielkanocnych, takie jak zając czy baranek. Wieczorem po godz. 21.00 w „Nocnych Cz@tach” Sylwia Sułkowska zaprosi na rozważania o przemianach w życiu, wykorzystywaniu szans na spełnianie marzeń. W drugiej części audycji, czyli o godz. 21.37 Świadectwo Jana Pawła II – w godzinę jego śmierci.

Czwórka zaprasza do słuchania wielkanocnych audycji od 30 marca do 2 kwietnia na stronie www.czworka.online, w systemie cyfrowym DAB+ oraz poprzez aplikację Player Polskie Radio.

Źródło: Polskie Radio

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *