„Wyprawa na dno” na kanale National Geographic

Jaki widok ukazałby się naszym oczom, gdyby jeziora, morza i oceany nagle wyparowały? Takie pytanie zadali sobie twórcy serii „Wyprawa na dno”, którzy poszukują najbardziej tajemniczych śladów historii ukrytych przez lata pod powierzchnią wody. Dzięki nowoczesnej technologii mapowania sonarowego, prześwietlają morskie głębiny i jak na dłoni pokazują widzom skarby ukryte na dnie. Drugi sezon hitowej serii National Geographic przybliży nam kolejne historyczne wydarzenia – od klęski Wielkiej Armady, przez wojnę secesyjną i II wojnę światową, aż po współczesność. Wybierzemy się także na niezwykłą wyprawę do Nowego Jorku, gdzie przyjrzymy się wrakowi skrywanemu przez lata pod fundamentami rozrastającego się Manhattanu.

Sprawdź szczegóły w programie telewizyjnym kanału National Geographic

W sierpniu podwodna przygoda zacznie się na nowo. Wraz z naukowcami wyposażonymi w najnowsze systemy mapowania sonarowego wyruszamy na spotkanie z historią i tajemnicą. Po sukcesie pierwszego sezonu serii „Wyprawa na dno”, kanał National Geographic odwiedzi kolejne miejsca, w których ukryte są ślady wielkich bitew, dalekich podróży i dramatycznych wypadków. Spektakularne wraki odnajdziemy nie tylko w podmorskich głębinach, ale też w miejscach zupełnie niespodziewanych. Już w pierwszym odcinku zobaczymy niesamowite znalezisko, które wiele mówi o historii Nowego Jorku – statek z końca XVIII wieku ukryty w sercu Manhattanu. Odnaleziono go w 2010 roku w miejscu niezwykłym – 500 metrów od linii brzegowej i niemal 7 metrów pod ruinami biurowców World Trade Center. Badania przeprowadzone przez archeologów ukazują mniej znane oblicze Nowego Jorku, jako areny wojennych zmagań. W kolejnych odcinkach „Wyprawy na dno” odwiedzimy też inne miejsca walk, które dzięki setkom świetnie zachowanych wraków, są dla naukowców źródłem cennej wiedzy o wydarzeniach z przeszłości.

Zanurkujemy w kanale La Manche, by zobaczyć ponad 100 okrętów zatopionych podczas D-Day. Ten widok pozwala wyobrazić sobie nieco lepiej skalę, jaką osiągnął desant w Normandii 6 czerwca 1944 roku. Dzięki prześwietleniu dna oceanu zobaczymy też żniwo zebrane przez niemieckie U-booty – kluczową broń w arsenale Hitlera, która niemal doprowadziła do klęski wojsk alianckich. W „Wyprawie na dno” poznamy także wielki, mrożący krew w żyłach, sekret zimnej wojny. Od lat 60. ubiegłego wieku na dnie mórz i oceanów spoczywają bomby atomowe, które w wielu przypadkach zostały po prostu zgubione. Szacuje się, że w różnych okolicznościach utracono wtedy około 50 ładunków jądrowych i wielu z nich do dziś nie odnaleziono. Czy ekipie National Geographic uda się ustalić, gdzie się znajdują?

„Wyprawa na dno” – premiera w niedzielę 25 sierpnia o godz. 21:00 na kanale National Geographic.

Źródło: FOX Networks Group

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *