X Międzynarodowy Konkurs Dyrygentów im. G. Fitelberga w TVP Kultura

W dniach 17 – 26 listopada w Katowicach odbywa się jeden z najbardziej prestiżowych polskich konkursów – X Międzynarodowy Konkurs Dyrygentów im. Grzegorza Fitelberga. TVP Kultura relacjonuje to wyjątkowe wydarzenie. Codzienne na antenie kroniki w Informacjach Kulturalnych, rozmowy z ekspertami i artystami, a 25 listopada koncert laureatów.

Sprawdź szczegóły w programie telewizyjnym kanału TVP Kultura

Międzynarodowy Konkurs Dyrygentów im. Grzegorza Fitelberga odbywa się od 1979 roku. Po raz pierwszy zorganizowano go w setną rocznicę urodzin jego patrona – Grzegorza Fitelberga (1879-1953), kompozytora i jednego z najwybitniejszych polskich dyrygentów. Od tej pory odbywa się co 5 lat. Konkurs dla dyrygentów i dyrygentek, którzy nie przekroczyli 35. roku życia, należy do najważniejszych konkursów dyrygenckich na świecie.

Od 20 listopada w Informacjach Kulturalnych TVP Kultura o godz. 20.00 prezentowane są autorskie kroniki, a w nich sylwetki młodych dyrygentów, fragmenty wystąpień, wypowiedzi krytyków, a także kulisy konkursu i związane z nim wielkie emocje.

Zwieńczeniem Konkursu Fitelberga będzie transmisja koncertu laureatów w TVP Kultura w sobotni wieczór. Od godz. 19.00 zapraszamy na wielki koncert na żywo z Filharmonii Śląskiej w Katowicach połączony z bieżącą relacją ze studia festiwalowego. Prowadzący Adam Rozlach porozmawia z członkami jury i zaproszonymi gośćmi o przebiegu poszczególnych etapów konkursu, wyzwaniach jakie stanęły przed uczestnikami, tegorocznym poziomie oraz ostatecznym werdykcie. W studiu pojawią się także sami laureaci, którzy opowiedzą o sztuce dyrygowania i wrażeniach z udziału w konkursie.

Konkurs Fitelberga w świecie dyrygentury i muzyki klasycznej jest z każdą kolejną edycją coraz bardziej ceniony. Wynika to z silnie ugruntowanej, niezmiennej od lat formuły artystycznej, a także dbałości o wysoki poziom artystyczny i trzymanie się określonych reguł organizacji, które się sprawdzają i przynoszą efekty – mówiła dyrektor konkursu Agnieszka Młynarczyk.

W tym roku do zmagań konkursowych, które rozpoczęły się w piątek w Filharmonii Śląskiej im. Henryka Mikołaja Góreckiego, przystąpiło 50 młodych adeptów sztuki dyrygenckiej z 24 krajów – w tym 10 Polaków, którzy przy udziale 100 muzyków orkiestry symfonicznej zawalczą o Złotą Batutę i 25 tys. euro. W każdym z 3 etapów od uczestników wymaga się umiejętności opanowania rozległego i zróżnicowanego stylistycznie repertuaru. W I etapie są to uwertury klasyczno-romantyczne oraz symfonie Józefa Haydna, Wolfganga Amadeusza Mozarta oraz Ludwika van Beethovena. Etap II to akompaniamenty i wielka symfonika romantyczna, z kolei III etap to klasyki muzyki XX wieku i polska twórczość współczesna. Obowiązkowymi utworami są dzieła polskich kompozytorów: Karola Szymanowskiego i Witolda Lutosławskiego. Artystów oceniać będą jurorzy – wybitni i zasłużeni dyrygenci, m.in. Mirosław Jacek Błaszczyk, Marek Pijarowski, Eugeniusz Knapik, Juozas Domarkas, Jorma Panula czy Michael Zilm.

Cieszę się, że pokażemy Koncert Laureatów Konkursu im. Grzegorza Fitelberga. Batuta przypomina czarodziejską różdżkę w rękach zdolnego dyrygenta. Widzowie TVP Kultura będą mogli zobaczyć, jak jeden człowiek mistrzowsko potrafi poprowadzić kilkudziesięcioosobową orkiestrę i wyczarować muzykę z martwych nut – mówi Barbara Schabowska, Dyrektor TVP Kultura.

Jubileuszowy Międzynarodowy Konkurs Dyrygentów im. Grzegorza Fitelberga – transmisja z Filharmonii Śląskiej w Katowicach, TVP Kultura, sobota 25 listopada, godz. 19:00.

Źródło: Telewizja Polska

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *