Słuchowisko „Ordonka” na antenie radiowej Dwójki

W sobotę 25 listopada radiowa Dwójka zaprasza na premierę słuchowiska pt. „Ordonka” – opowieści o mało znanych faktach z życia legendarnej gwiazdy dwudziestolecia międzywojennego. Początek – godz. 17.00.

Mało znane fakty z życia Hanny Ordonówny stały się kanwą barwnej opowieści Antoniego Wincha i Dariusza Błaszczyka o bohaterskiej kobiecie, która zapisała się w pamięci Polaków przede wszystkim jako wielka diwa – charyzmatyczna piosenkarka, tancerka i aktorka dwudziestolecia międzywojennego. Tymczasem historia Ordonki po 1939 roku obfituje także w tragiczne wydarzenia. Ordonówna była więziona na Pawiaku, potem aresztowana przez NKWD i wywieziona do łagru w Uzbekistanie. Wojna przyniosła jej również dramatyczną tułaczkę – wraz z dziećmi polskich wygnańców znalazła się w końcu w libańskim Bejrucie. Słuchowisko ukazuje tę największą gwiazdę przedwojennego filmu i estrady nie tylko jako pełną namiętności kobietę, szczególnie w sekwencjach sprzed 1939 roku, ale i jako oddaną, zdolną do największych poświęceń opiekunkę polskich sierot.

W słuchowisku, które wyreżyserował Dariusz Błaszczyk, znakomitą kreację Ordonki stworzyła Wiktoria Gorodeckaja. Partnerują jej nie mniej utalentowani aktorzy: Marcin Przybylski (Michał Tyszkiewicz), Krzysztof Tyniec (Fryderyk Járosy), Piotr Bajtlik (Tadeusz Wittlin), Stanisław Brudny (Ksiądz Kantak), Kacper Kuszewski (Mieczysław Fogg), Krzysztof Szczepaniak (Zesłaniec), Agnieszka Podsiadlik (Pielęgniarka), Anna Grycewicz (Kobieta/Pokojówka), Krystyna Tkacz (Bajkowska), Karolina Bacia (Girlsa), Zdzisław Wardejn (Dyrektor Boczkowski), Szymon Kuśmider (Mikułko), Ilja Zmiejew (Naczelnik), Andrzej Krusiewicz (Lektor), Mirosław Wieprzewski (Marian Znicz), Małgorzata Prochera (Dziecko), Karol Kwiatkowski (Krzyś). W chórze „Dana” śpiewali: Kacper Kuszewski, Marcin Przybylski, Piotr Bajtlik i Krzysztof Szczepaniak, na fortepianie grał Marian Szałkowski. Za realizację akustyczną odpowiadał Paweł Szaliński, muzykę skomponował i muzycznie opracował słuchowisko Andrzej Izdebski. Słuchowisko powstało we współpracy z Filmoteką Narodową – Instytutem Audiowizualnym.

„Wieczór ze słuchowiskiem”, Program 2 Polskiego Radia, 25 listopada, godz. 17.00-18.00.

Źródło: Polskie Radio

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *