„Zabić Reagana” premierowo w National Geographic Channel

30 marca 1981 roku, o godzinie 14:27 w hotelu Hilton w Waszyngtonie oddano sześć strzałów z pistoletu kalibru 5,6 mm. Po jednej stronie stał życiowo nieporadny młody człowiek z zaburzeniami psychicznymi, opętany obsesją na punkcie amerykańskiej aktorki. Po drugiej, jego planowana ofiara, prezydent Stanów Zjednoczonych. Choć próba zamachu nie powiodła się, wywarł on ogromny wpływ nie tylko na dalszą prezydenturę Reagana, ale również na jego losy, jako człowieka i męża. Film zadebiutuje na ekranach telewizorów w Stanach Zjednoczonych w listopadzie 2016 roku, zaś w styczniu 2017 roku będzie miał globalną premierę na National Geographic Channel w 171 krajach i 45 językach.

„Zabić Reagana”, dzieło Scott Free Productions oparte na bestsellerowej książce z listy New York Times, autorstwa Billa O’Reilly’ego i Martina Dugarda, przybliży widzom wstrząsający moment w historii Stanów Zjednoczonych. Ten dwugodzinny film jest owocem czwartej z kolei współpracy partnerskiej pomiędzy National Geographic Channel, Scott Free oraz O’Reillym. Poprzednimi były: „Lincoln: Historia zamachu”, „Zabić Kennedy’ego” i „Zabić Jezusa”.

Gwiazdami „Zabić Reagana” będą Tim Matheson („Prezydencki poker”, „Tożsamość szpiega”, „Menażeria”), który wcieli się w rolę czterdziestego prezydenta Stanów Zjednoczonych, Ronalda Reagana, postrzelonego w 69. dniu prezydentury oraz Cynthia Nixon („Seks w wielkim mieście”, laureatka nagrody Tony za rolę w sztuce „Rabbit Hole”), jako Nancy Reagan, lojalna i opiekuńcza pierwsza dama. Aktor i komik Kyle S. More („Brooklyn 9-9”, „CSI”) zagra Johna Hinckley’a Jr, zagubionego i niezrównoważonego psychicznie niedoszłego zabójcę. Film wyreżyserował Rod Lurie („Ukryta prawda”, „Commander in Chief”) na podstawie scenariusza zdobywcy Oscara Erica Simonsona („A Note of Triumph: The Golden Age of Norman Corwin”).

Bez względu na sympatie polityczne próba zamachu na Ronalda Reagana była czymś więcej niż tylko dramatycznym wydarzeniem historycznym – nie tylko odmieniła jego prezydenturę, ale również pokazała nam prawdę o człowieku – mówi Lurie. – To bardziej thriller psychologiczny niż polityczny. Daje nam wgląd w to, co się działo w głowie Reagana, ale jeszcze lepiej odsłania historię jego miłości do Nancy. Przenikamy w głąb szaleństwa Hinckley’a, ale udaje się nam też zrozumieć środowisko, które popchnęło go do próby zamordowania Reagana.

Akcja „Zabić Reagana” zaczyna się pod koniec kampanii prezydenckiej w 1980 roku, kiedy Ronald Reagan (Matheson) i Jimmy Carter rywalizują o miejsce w Białym Domu. Dzięki pomocy grupy zaufanych doradców, do których należeli Jim Baker III (Geoff Pierson, „Castle”, „Dexter”, „Zakazane imperium”), Mike Deaver (Jeff Harlan, „Parks and Recreation”, „NCIS”), James Brady (Michael H. Cole, „Co ty wiesz o swoim dziadku?”) oraz Edwin Meese (Joel Murray, „Mad Men”, „Shameless: Niepokorni”) i jego niezwykle opiekuńcza żona Nancy (Nixon), Reaganowi udaje się odmienić swój publiczny wizerunek i wygrać wybory. Ale pierwsze dni prezydentury usiane są wybojami, a Reagan musi się zmagać ze słabymi notowaniami i wrogością Kongresu.

Tymczasem 25-letni niezrównoważony umysłowo Hinckley (More) ignoruje prośby rodziców, aby poddać się terapii lub podjąć stałą pracę i ulega obsesji na punkcie aktorki Jodie Foster. Po zakończonej fiaskiem próbie spotkania jej w Yale, postanawia zdobyć jej uwagę ekstremalnym działaniem – zabójstwem prezydenta. Po południu 30 marca 1981, o godzinie 14:27, te tak odmienne postaci zderzają się ze sobą przed hotelem Hilton w Waszyngtonie. Hinckley oddaje sześć strzałów w kierunku Reagana i jego świty, gdy ci opuszczają budynek po wykładzie. Kule trafiają miejscowego policjanta, agenta ochrony, Brady’ego i samego prezydenta. Zdarzenie to pogrążyło Biały Dom i cały kraj w chaosie, pisząc historię od nowa. Słupki popularności prezydenta w okresie jego rekonwalescencji poszybowały w górę, a próba zabójstwa na zawsze zmieniła relacje w prezydenckim małżeństwie.

Gdyby Hinckley nie pociągnął nigdy za spust – gdyby otrzymał wcześniej niezbędną pomoc psychiatryczną – świat wyglądałby dziś zupełnie inaczej – mówi Bill O’Reilly. – Prezydent Reagan miał bardzo słabe notowania na początku swojej prezydentury, a to okropne zdarzenie odwróciło jej bieg. Był to fascynujący okres historii, którego reperkusje odbiły się szerokim echem na całym świecie.

Film „Zabić Reagana” jest produkowany dla National Geographic Channel przez Scott Free Productions. Ze strony Scott Free producentami wykonawczymi są Ridley Scott, David W. Zucker oraz Mary Lisio, a rolę współproducenta wykonawczego pełni Clayton Krueger. Producentem wykonawczym jest również Bill O’Reilly. Ze strony National Geographic Channel za współpracę odpowiada Carolyn G. Bernstein, wiceprezes i dyrektor ds. opracowania i produkcji programów fabularnych.

Źródło: FOX Networks Group

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *