Zakończenie 2015 roku w Studiu Teatralnym Dwójki

Na zakończenie Roku Kantora, 20 grudnia 2015 roku o godzinie 23:10 widzowie Studia Teatralnego Dwójki jako pierwsi zobaczą odnowiony cyfrowo zapis jednego z najsłynniejszych spektakli Tadeusza Kantora i jego Teatru „Cricot 2” – „Umarła klasa. Seans Tadeusza Kantora”. Tydzień później, 27 grudnia o godzinie 22:40 TVP2 HD zaprasza na premierę przedstawienia „Komety” Krzysztofa Bizio w reżyserii Leszka Dawida, spektaklu zrealizowanego specjalnie na zamówienie Studia Teatralnego Dwójki.

„Umarła klasa. Seans Tadeusza Kantora”
„Umarła klasa. Seans Tadeusza Kantora” został sfilmowany przez Andrzeja Wajdę w 1976 roku, a obecnie – pod jego okiem – zdigitalizowany przez Narodowy Instytut Audiowizualny. Przedstawienie – inspirowane tekstami Witkacego, Gombrowicza i Schulza – ma formę kolażu obrazów o wyrazistej plastyce, precyzyjnym zestawieniu ruchu aktorów i dźwięku. O „Umarłej klasie” Konstanty Puzyna pisał: – Jaki świat przywołuje właściwie Kantor? (…) Jest to świat naszej wspólnej młodości, nie pokoleniowo jednak pojętej, lecz socjokulturowo. Tam nasz początek: w aptece Wiśniewskiego i w Jamie Michalikowej, w Wyspiańskim i w żydowskich miasteczkach, w pierwszej wojnie światowej i wybuchu niepodległości, w latach dwudziestych i w „Tumorze Mózgowiczu”, w awangardzie, w Brunonie Schulzu i w starym Cricocie na Łobzowskiej. Zaś koniec tego świata to okupacja: kołysanka żydowska nad pustą kołyską. Tak, bo druga wojna światowa zlikwidowała całą tę rzeczywistość, nie tylko społeczność żydowską małych miasteczek. Zatrzasnęła wieko trumny nad tamtym kręgiem kultury. Nie ma już doń powrotu.
Premiera: niedziela, 20 grudnia, godzina 23:10

„Komety”
Spektakl „Komety” w reżyserii Leszka Dawida na podstawie sztuki szczecińskiego dramaturga, Krzysztofa Bizio to thriller psychologiczny opowiadający o międzypokoleniowych relacjach i konfliktach. Niespełna 30-letnia Weronika (Magdalena Jaworska) wraz z dużo starszym partnerem, Krystianem (Piotr Głowacki) przyjeżdża do nadmorskiego ośrodka domków campingowych prowadzonego przez jej rodziców – Dominika (Janusz Chabior) i Beatę (Agata Kulesza) – parę zbuntowanych niegdyś członków komuny hipisowskiej. To tutaj Weronika spędziła dzieciństwo i stąd wyrwała się, by przeciwstawić się ideologii wyznawanej przez rodziców. Kobieta przed laty ostentacyjnie zerwała z przeszłością, winiąc rodziców za błędy w wychowaniu. Nagła wizyta córki zaskakuje rodzinę, która nie do końca rozumie, jaki jest cel jej przyjazdu…
Jak podkreśla reżyser, Leszek Dawid, bohaterowie „Komet”: to cztery świetnie zarysowane postaci. Cztery wcielenia różnych postaw życiowych, konfrontujących się ze sobą. Bardzo dobre dialogi i intrygująca, nie do końca jednoznaczna linia fabularna tworzą spójną całość. Tekst jest znakomitym materiałem do pracy z aktorem, ponieważ osobowości postaci przez nich odgrywanych, tak naprawdę budują się pomiędzy linijkami dialogu. Pojawiają się pytania o to, jak daleko możemy uciec od swych korzeni i czy to w ogóle jest możliwe? Czy brak miłości da się jakkolwiek naprawić? Czy to, co dziedziczymy jest naszą siłą czy przekleństwem?
Akcja spektaklu rozgrywa się w naturalnych wnętrzach, w nadmorskim ośrodku campingowym i nadbałtyckich plenerach. W rolach głównych występują Agata Kulesza, Janusz Chabior, Piotr Głowacki oraz debiutująca w Teatrze Telewizji Magdalena Jaworska w roli Weroniki.
Spektakl zrealizowany został dla Studia Teatralnego Dwójki przez Telewizję Polską w koprodukcji z Narodowym Instytutem Audiowizualnym.
Premiera: niedziela, 27 grudnia, godzina 22:40

Źródło: Telewizja Polska

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *