„Zanim rekin zaatakuje” na kanale National Geographic Wild

Zaskoczenie jest uczuciem, które zazwyczaj towarzyszy nieświadomym niczego ludzkim ofiarom rekinów. Na nim budowane są również emocje w filmach grozy z rekinami w rolach głównych. A co, jeśli… tego zaskoczenia da się uniknąć? Może rekiny są bardziej przewidywalne niż mogło nam się wydawać? Odpowiedzi postara się udzielić National Geographic Wild.

Sprawdź szczegóły w programie telewizyjnym kanału National Geographic Wild

Jednym z elementów budujących nasz lęk przed rekinami jest otoczenie, w którym atakują. Inaczej niż na lądzie, w wodzie człowiek jest jedynie gościem. Musi często nabierać powietrza, porusza się wolno, a na dodatek nie odbiera wielu kluczowych bodźców, które morskim stworzeniom pozwalają reagować na zagrożenia. To dlatego wobec ataku rekina jesteśmy zupełnie bezsilni. Nie potrafimy go uprzedzić, uciec ani się obronić.

Są jednak ludzie, którzy się z tym nie godzą! Biolog morski Greg Skomal i meteorolog Joe Merchant znaleźli sposób, by ataki rekinów… przewidywać. Jak to możliwe? Naukowcy uważają, że miejsca, w których polują rekiny, są w dużej mierze uzależnione od wiejących wiatrów. Analiza pogody może nam zatem pomóc dowiedzieć się, kiedy te morskie drapieżniki będą żerować w pobliżu plaż i kąpielisk, a kiedy turyści mogą pływać na dmuchanych flamingach bez żadnych obaw.

Czy rzeczywiście meteorologia może być tą dziedziną nauki, która uratuje kilku brawurowych surferów i pływaków przed kłami rekinów? Swoją intrygującą teorię Greg i Joe sprawdzają w praktyce. W programie „Zanim rekin zaatakuje” będziemy świadkami bezprecedensowego doświadczenia, które na zawsze może zmienić nasze podejście do rekinów.

Zanim rekin zaatakuje – premiera w poniedziałek 9 września o godz. 21:00 na kanale National Geographic Wild.

Źródło: FOX Networks Group

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *