„Zawód: profiler” – pierwsza polska produkcja CBS Reality

Pierwsza polska produkcja kanału CBS Reality „Zawód: profiler” pojawi się na antenie w poniedziałek, 3 czerwca o 22:00. Seria dokumentalna, której gospodarzem jest Jan Gołębiowski, przybliży tajniki pracy profilera policyjnego i zabierze widzów za kulisy śledztw prowadzonych w sprawach prawdziwych zbrodni popełnionych w Polsce na przestrzeni kilkudziesięciu lat. Na pierwszą polską produkcję CBS Reality „Zawód: profiler” zapraszamy od 3 czerwca w każdy poniedziałek o 22:00.

Sprawdź ofertę kanału CBS Reality w PROGRAMIE TV

Kryminalna seria dokumentalna w każdym z dziesięciu odcinków przedstawi historie zbrodni oraz kulisy prowadzonych w ich sprawie śledztw. Jan Gołębiowski, jeden z najlepszych polskich profilerów, nie tylko opowie o swym udziale w rozwiązywaniu tych kryminalnych zagadek, ale również przybliży widzom warsztat profilera policyjnego.

Profiler to specjalista sporządzający portret psychologiczny nieznanego sprawcy przestępstwa. Jego praca może zaczynać się już na miejscu zbrodni: morderca, choć często o tym nie wie, pozostawia po sobie nie tylko materialne ślady.

– W filmach profiler często jest przedstawiany jako ktoś w rodzaju medium. Kładzie się na miejscu zbrodni tam, gdzie leżało ciało, doznaje wizji. Taki wizerunek profilera szamana jest atrakcyjny, ale w rzeczywistości profilowanie ma podstawy naukowe wywodzące się z psychologii. Oczywiście to także częściowo sztuka: wiedza przeplata się z intuicją, umiejętność logicznego myślenia z kreatywnością, istotne jest też doświadczenie – mówi Jan Gołębiowski, gospodarz programu, były psycholog policyjny, biegły sądowy i wykładowca akademicki. W trakcie swojej pracy wykonałem ponad sto profili kryminalnych i konsultacji dla policji, prokuratury, Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego oraz sądów. Na potrzeby programu „Zawód: profiler” wybrałem dziesięć spraw. Na ich przykładzie chcę pokazać, co jest istotne przy tworzeniu profilu psychologicznego, jakie wnioski można wyciągać ze sposobu działania sprawcy oraz jak powstają hipotezy dotyczące jego motywów.

– Od dłuższego czasu obserwujemy na naszym kanale rosnącą popularność programów typu true crime, seriali dokumentalnych inspirowanych prawdziwymi wydarzeniami. Uznaliśmy, że czas najwyższy, aby po licznych produkcjach własnych CBS Reality realizowanych w Wielkiej Brytanii, powstała polska produkcja – mówi Jolanta Kasparek, Dyrektorka Programowa CBS Europa i CBS Action Polska oraz producent wykonawczy programu „Zawód: profiler”. Wybór profilowania kryminalnego jako tematu pierwszej polskiej produkcji podyktowany był niewątpliwie coraz większym zainteresowaniem widzów tą dziedziną kryminalistyki. Do tej pory brakowało też na polskim rynku programu ukazującego w dogłębny sposób kulisy pracy tak wybitnego specjalisty w tej dziedzinie, jakim jest niewątpliwie nasz gospodarz, Jan Gołębiowski.

Scenariusz serii dokumentalnej powstawał w oparciu o akta sądowe poszczególnych spraw, a także dzięki bogatemu archiwum i doświadczeniu Jana Gołębiowskiego.

W serii zobaczymy między innymi sprawę morderstw dwóch starszych małżeństw z Legnicy, które zostały zabite we własnych mieszkaniach, brutalnego zabójstwa 12-latki z Góry Kalwarii, czy zbrodni popełnianych przez seryjnego mordercę, który jeszcze do niedawna grasował w stolicy.

Producentem serii „Zawód: profiler” jest Like Vision.

Źródło: CBS Reality

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *