Zespół Hańba! na „Muzycznej Scenie Tradycji” Dwójki

7 lutego 2016 roku na „Muzycznej Scenie Tradycji” Programu 2 Polskiego Radia wystąpi Hańba! – laureat nagrody specjalnej im. Czesława Niemena na 17. Festiwalu „Nowa Tradycja”. Będzie to premiera debiutanckiego albumu grupy, która określa siebie mianem „zbuntowanej orkiestry podwórkowej”. Transmisja na antenie i stronie internetowej Dwójki. Na słuchaczy czekają też darmowe wejściówki.

Zespół wystąpi w Studiu im. W. Szpilmana w głównej siedzibie Polskiego Radia przy al. Niepodległości 77/85. Wejściówki można zarezerwować, pisząc na adres: rckl@polskieradio.pl lub słuchając Programu 2 – będą rozdawane na antenie od poniedziałku do piątku w magazynie „Źródła” (godziny 12:00-13:00) i w sobotnim „Poranku Dwójki” (godziny 6:00-9:00).

Hańba! zagra w składzie: Andrzej Zamenhoff – banjo, śpiew, Wiesław Król – akordeon, Ignacy Woland – tuba, śpiew, Adam Sobolewski – bęben, grzebień, śpiew. Formacja jest muzyczno-literacką fikcją udowadniającą, że punk rock nie powstał na Wyspach Brytyjskich w hałaśliwych latach 70., lecz stworzono go w burzliwych czasach II Rzeczypospolitej. Czterech krakowskich muzyków przy pomocy podwórkowego instrumentarium oraz wsparciu międzywojennych poetów (Tuwima, Brzechwy, Broniewskiego) wciela się w wykreowane postacie i łączy muzyczne inspiracje (punkowe, folkowe, klezmerskie), aby stworzyć własną opowieść o tym najbardziej literackim okresie w historii Polski.

Pierwsza płyta długogrająca orkiestry, zarówno w formie CD, jak i winylowej, ukaże się na początku lutego br. Materiał został zarejestrowany w Studiu S4 Polskiego Radia pod czujnym okiem słynnego, nieżyjącego już realizatora Wojciecha Przybylskiego, a następnie zmiksowany i zmasterowany przez Jacka Gładkowskiego. Wydawcą albumu jest Antena Krzyku, którą w przedsięwzięciu wspiera Karoryfer Lecolds. Patronat medialny nad płytą objął Program 2 Polskiego Radia.

W 2014 roku podczas 17. Festiwalu Folkowego Polskiego Radia „Nowa Tradycja” zespół otrzymał nagrodę specjalną im. Czesława Niemena za „szczególną ekspresję i odwagę sceniczną”.

Źródło: Polskie Radio

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *