100. rocznica urodzin Andrzeja Panufnika w TVP Kultura

24 września 2014 roku przypada 100. rocznica urodzin jednego z najwybitniejszych kompozytorów polskich Andrzeja Panufnika. Tego dnia TVP Kultura wyemituje program z udziałem żony artysty poświęcony odsłonie nowej internetowej kolekcji muzycznej NInA, dokument „Tata zza żelaznej kurtyny” o Andrzeju Panufniku widzianym oczami jego syna oraz obszerne fragmenty koncertu z Festiwalu „Chopin i jego Europa”.

W środę 24 września o godzinie 17:30 TVP Kultura pokaże program studyjny poświęcony nowej kolekcji internetowej Narodowego Instytutu Audiowizualnego poświęconej twórczości Andrzeja Panufnika. Gośćmi będą m.in. dyrektor NInA Michał Merczyński i dr. Iwona Lindstedt oraz artyści – pianistka Ewa Pobłocka i – last but not least – żona Andrzeja Panufnika – Lady Camilla Panufnik. Program będzie miał bogatą oprawę ikonograficzną.

O godzinie 20:25 odbędzie się emisja dokumentu „Tata zza żelaznej kurtyny” Krzysztofa Rzączyńskiego. Jego bohaterem jest syn Andrzeja Panufnika – Jeremy, który wyrusza z Londynu w podróż w czasie śladami ojca. Przyjeżdża do Polski, żeby zrozumieć biografię ojca, jego dylematy i motywy ucieczki z kraju.

Po filmie o godzinie 21:30 TVP Kultura zaprasza na fragmenty koncertu poświęconego twórczości artysty w ramach Festiwalu „Chopin i jego Europa” ze Studia Koncertowego Polskiego Radia im. Witolda Lutosławskiego. W programie znajdą się takie utwory jak: „X Symfonia” i „Koncert skrzypcowy”. Wystąpi Sinfonia Varsovia pod dyrekcją Jerzego Maksymiuka. Solistką jest uzdolniona młoda polska skrzypaczka, laureatka Paszportu Polityki, Aleksandra Kuls. Rejestracja koncertu była centralnym punktem obchodów 100. rocznicy urodzin Andrzeja Panufnika w Telewizji Polskiej.

Źródło: Telewizja Polska

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *