Polskie Radio RDC z nowościami na jesień (zdjęcia)

W poniedziałek 29 września 2014 roku rusza jesienna ramówka Polskiego Radia RDC. Autorskie audycje muzyczne i Teatr Radia RDC to nowe propozycje, które w naturalny sposób wpisują się w publicystyczno-muzyczny charakter stacji.

Polskie Radio RDC do współpracy w nowym sezonie zaprosiło kilka znanych osobowości. Z autorskimi programami na antenie pojawią się: Paweł Kucharczuk – „Ed Szynszyl” (prezenter radiowy, współtwórca Warszawskiego Tygodnia Wielokulturowego), Maciej Goliński – „Envee” (producent i promotor muzyki, współtwórca kolektywu Niewinni Czarodzieje), znany krytyk muzyczny Tomasz Cyz (redaktor naczelny miesięcznika „Ruch Muzyczny”), Mamadou Diouf (muzyk, dj, redaktor muzyczny) i Sebastian Korsak (wieloletni prezenter radiowy) oraz Luis Andino Velez i Piotr Gronau (autorzy kultowej audycji „Uchem po Mapie”). Współpracę z RDC w ramach audycji „Homolobby” rozpocznie Maciej Nowak – polski teatrolog, krytyk teatralny i kulinarny.

RDC jest stacją, w której duże znaczenie ma słowo. Zmianie nie ulegną programy publicystyczne nadawane w pasmach dziennych. Poranek Radia RDC od 7:00 od poniedziałku od czwartku należy do Grzegorza Chlasty. Piątkowe „Poranki RDC” nadal będzie prowadzić redaktor naczelna – Ewa Wanat. Od poniedziałku do czwartku między 15:00 a 18:00 gospodarzem „Popołudnia RDC” jest Tomasz Kwaśniewski, a w piątki „Requiem dla tygodnia” Maciej Łubieński. Bez zmian pozostaną weekendowe audycje publicystyczne Tomasza Stawiszyńskiego i Rafała Betlejewskiego. Każdy z nich poprowadzi dodatkowo programy w paśmie „Wieczór RDC”.

Nowością na antenie będzie magazyn „Homolobby”. Audycja autorstwa Macieja Nowaka i Mike’a Urbaniaka nadawana będzie w każdy poniedziałek od 23:00 do północy. Redaktorzy spotkają się w radiowym studiu, aby z przymrużeniem oka opowiedzieć słuchaczom o aktualnościach wielkomiejskiego życia. W piątki o 20:00 Tomasz Stawiszyński wraz z dziennikarzem Rzeczpospolitej poprowadzą program „Plus-Minus w RDC”.

prrdcnowak
Zdjęcie: Marzena Stokłosa

Znaczącym elementem jesiennej ramówki będzie Teatr Radia RDC. Inauguracja cyklu słuchowisk odbędzie się w dniu wprowadzenia zmian ramówkowych 29 września. Premierowe czytanie tekstu „Pokój do wynajęcia” w reżyserii Adama Wojtyszko – w Studiu Muzycznym im. Agnieszki Osieckiej oraz na antenie RDC – rozpocznie się po godzinie 19:00.

Do udziału w tym wyjątkowym projekcie zaprosiliśmy znanych i cenionych autorów, reżyserów oraz artystów scen polskich. Pozyskaliśmy zainteresowanie twórców Teatru Powszechnego, w którym odbędzie się edycja październikowa. Chęć współpracy zadeklarowali też członkowie grupy artystycznej Pożar w Burdelu – mówi Jolanta Kaczmarek, Prezes Zarządu RDC.

Produkcje tworzone specjalnie na potrzeby Polskiego Radia RDC będą poruszały rozmaitą tematykę, stanowiąc aktualny komentarz do współczesnych problemów dotyczących każdego człowieka. Słuchowiska czytane przy udziale publiczności, transmitowane będą na antenie RDC.

Najbardziej znaczącym przekształceniom ulegnie pasmo nadawane od 18:00 do 20:00. RDC przygotowało dla swoich słuchaczy propozycję w postaci autorskich audycji muzycznych na każdy dzień tygodnia. Do współpracy przy tworzeniu tej muzycznej oferty, zaproszeni zostali dziennikarze, reprezentujący rozmaite gatunki i muzykę świata. W poniedziałki dwugodzinną audycję „Praia Latina” poprowadzi dj Ed Szynszyl (Paweł Kucharczuk), a we wtorki program „Nakamarra” przygotuje Envee (Maciej Goliński). Środowe i czwartkowe popołudnia należeć będą do duetów: Mamadou Diouf i Sebastian Korsak w „Etnofazie” oraz Luis Andino Velez i Piotr Gronau w „Uchem po mapie” (oba programy były dotąd emitowane w radiu PiN). Weekend rozpocznie się „Listą Przebojów z Charakterem” prezentowaną przez Marka Wiernika. W soboty program „Dominanta wtrącona” poprowadzi Tomasz Cyz, natomiast w niedziele nadawany będzie – znany słuchaczom RDC – „Pałac Kultury” tworzony przez Michalinę Furtak i Michała Trzcińskiego.

prrdcgolinski
Zdjęcie: Marzena Stokłosa

Do ramówki powraca niedzielna „Strefa piosenki” Teresy Drozdy. Dodatkowo, w poniedziałki po północy, w paśmie pod nazwą „Cesky Kousek”, dziennikarka przedstawi słuchaczom swój autorski wybór muzyki z Czech. W piątki od 10:00 do 15:00 na antenie pojawi się nowy program prowadzony przez Michała Trzcińskiego „Świątek piątek”. Na ostatnią godzinę dołączy do niego Mike Urbaniak, by przedstawić słuchaczom kulturalne propozycje na weekend („Świątek piątek. Plan na weekend”). Mike Urbaniak poprowadzi też półgodzinne programy kulturalno-informacyjne nadawane od wtorku do czwartku o 17:30 – „Pan od kultury. Po południu”.

W czwartek 25 września, w „Poranku RDC” o nowej ramówce opowiedzą Jolanta Kaczmarek – Prezes Zarządu Polskiego Radia RDC oraz Ewa Wanat – dyrektor programu i redaktor naczelna.

Źródło: Polskie Radio RDC

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *