16. Międzynarodowy Konkurs Skrzypcowy im. Henryka Wieniawskiego w radiowej Dwójce

Program 2 Polskiego Radia zaprasza na transmisje i obszerne relacje z 16. Międzynarodowego Konkursu Skrzypcowego im. Henryka Wieniawskiego. Wydarzenie rozpocznie się 7 października w jednej z najpiękniejszych sal koncertowych Europy – Auli Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu. Już w piątek o godz. 19.00 na antenie Dwójki transmisja uroczystej inauguracji. Partnerem Konkursu jest Program 2 Polskiego Radia.

W piątek, 7 października Program 2 Polskiego Radia zaprasza na transmisję koncertu inauguracyjnego, podczas którego wystąpi zwyciężczyni poprzedniego konkursu – Gruzinka, Verika Tchumburidze. Towarzyszyć jej będzie Orkiestra Filharmonii Narodowej pod dyrekcją Andrzeja Boreyki.

Koncert otworzy utwór „Nova” ukraińskiej kompozytorki Victorii Polevy, po którym muzycy wykonają Koncert skrzypcowy a-moll op. 53 Antonina Dvořáka oraz Symfonię e-moll op. 7 „Odrodzenie” Mieczysława Karłowicza.

Decyzją Jury Preselekcyjnego w składzie: Augustin Dumay – Przewodniczący, Daniel Stabrawa – Wiceprzewodniczący i Madeleine Carruzzo – do 16. Międzynarodowego Konkursu Skrzypcowego im. Henryka Wieniawskiego w Poznaniu z 224 osób z całego świata zakwalifikowanych zostało 41 skrzypków. Polskę reprezentować będą: Klara Gronet, Maya Alexandra Kasprzak (także Japonia i Niemcy), Judyta Kluza-Sporniak, Robert Łaguniak, Wojciech Niedziółka, Adam Suska, Sulamita Sara Ślubowska oraz Barbara Ewa Żołnierczyk.

Po wysłuchaniu młodych skrzypków chętnych do wzięcia udziału w kolejnym Konkursie Wieniawskiego jestem pod wrażeniem zarówno wyjątkowo wysokiego poziomu, a przede wszystkim pojawienia się grupy wybitnych muzycznych osobowości. Tegoroczny Konkurs Wieniawskiego zapowiada się naprawdę emocjonująco – zapowiada przewodniczący Jury Augustin Dumay.

W dwunastoosobowym składzie Jury zasiądzie m.in. Bartłomiej Nizioł – jeden z najwybitniejszych polskich skrzypków, laureat wielu konkursów, w tym Konkursu Wieniawskiego w 1991 roku.

Szukam tego, by ktoś mnie zachwycił, by dotarł do mojej duszy, by na moment pozbawił mnie rzeczywistości… Szukam tej przyjemnej strony – mówił juror na antenie Dwójki.

Międzynarodowy Konkurs Skrzypcowy im. Henryka Wieniawskiego jest najstarszym konkursem skrzypcowym na świecie, oddającym hołd wirtuozowi i kompozytorowi Henrykowi Wieniawskiemu. Po raz pierwszy odbył się w 1935 roku w Warszawie, a inicjatorem spotkań skrzypków był Adam Wieniawski, bratanek Henryka, organizatorem Warszawskie Towarzystwo Muzyczne. Kolejne edycje miały się odbywać co pięć lat, plany te pokrzyżowała II wojna światowa. Po raz drugi konkurs odbył się dopiero po 17 latach w Poznaniu. W późniejszym okresie konkursy odbywały się już regularnie, co pięć lat – w Auli Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza.

Źródło: Polskie Radio

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *