„1989 – globalna rewolucja” na kanale National Geographic

W sześcioczęściowej miniserii przypomnimy sobie najbardziej przełomowe wydarzenia z 1989 roku, które ukształtowały nowoczesny świat. Poznamy ogromny wpływ wydarzeń sprzed 30 lat na naszą teraźniejszość. Od końca Zimnej Wojny i przełomowych wydarzeń m.in. w Polsce, przez intensyfikację tabloidowej kultury informacyjnej, po narodziny internetu i początek rozbuchanej monetyzacji przemysłu medialnego. Prawdopodobnie, gdyby nawet tylko jedno z tych wydarzeń miało miejsce w 1989 r., byłby on uznawany za rok przełomowy. Ale to tylko drobny ułamek z tego, co działo się wtedy na świecie.

Sprawdź szczegóły w programie telewizyjnym kanału National Geographic

W polityce amerykańskiej lat 60. i 70. często posługiwano się teorią domina, która zakładała, że jeśli jedno państwo opanuje komunistyczna idea, kraje sąsiadujące również czeka komunistyczna rewolucja. Ta teoria stała się pretekstem do interwencji w Wietnamie. Jednak w 1989 roku wydarzyła się sytuacja przeciwna. Jedno państwo wyłamało się z bloku komunistycznego i pociągnęło za sobą inne. Pierwsze częściowo wolne wybory w Polsce wybiły dziurę w żelaznej kurtynie. Miesiąc po czerwcowych wyborach do Polski przyjechał George H.W. Bush, który spotkał się z nowo wybranym prezydentem Lechem Wałęsą i przekazał światu ważne przesłanie: „Do tych, którzy myślą, że marzenia mogą być trwale stłumione, mówię: popatrzcie na Polskę”.

Fala zmian politycznych, jakie zapoczątkowała Polska, to jeden z tematów nowej serii kanału National Geographic – „1989 – globalna rewolucja”. Ale jak pokażą autorzy programu, na świecie działo się w 1989 roku znacznie więcej. Na własne oczy zobaczymy, jak w Afganistanie rodził się ekstremizm i organizacje takie, jak Al-Kaida. Będziemy świadkami wybuchu popularności tabloidów i zatarcia granicy między informacją a rozrywką. Poznamy postaci popkultury, które narodziły się właśnie pod koniec lat 80. Zobaczymy też, jak internet zaczął przekształcać się z uniwersyteckiej sieci w globalne narzędzie, bez którego nie potrafilibyśmy dziś funkcjonować. Wybierz się z nami w podróż 30 lat wstecz i zobacz, jak w 1989 roku rodziła się globalna rewolucja.

„1989 – globalna rewolucja” – premiery we wtorki od 15 stycznia o godz. 21:00 na kanale National Geographic.

Źródło: FOX Networks Group

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *