20. seria bajki „Tomek i przyjaciele” od marca w MiniMini+

75 lat temu w głowie pewnego kreatywnego taty, Wilberta Vere’a Awdry’ego, pojawia się historia o wyjątkowych i dzielnych lokomotywach. Tak właśnie narodziła się uwielbiana przez maluchy seria „Tomek i przyjaciele”, którą na bieżąco można śledzić na stacji MiniMini+.

Sprawdź szczegóły w programie telewizyjnym MiniMini+

Głównym bohaterem kultowej bajki jest Tomek, niebieska lokomotywa z numerem 1 na boku. Niestety, jego dobre serce i nadgorliwość bardzo często wpędzają go w kłopoty. Tomek uwielbia pomagać innym i czasem zamiast słuchać starszych i doświadczonych lokomotyw, zdarza mu się bez pytania wykonywać ich obowiązki. Ponieważ jest pracowity, szybko radzi sobie z napotkanymi problemami i uczy się jak być mądrą i użyteczną lokomotywą.

Wilbert Awdry zaczerpnął pomysł na bajkę o lokomotywach z własnych zainteresowań. Twórca opowieści urodził się w 1911 roku, jako syn wielkiego pasjonata kolei, pastora Vere’a Awdry’ego. Mieszkając na angielskiej prowincji, mały Wilbert godzinami przyglądał się parowozom i wyobrażał sobie, że każda z lokomotyw ma własną osobowość, a wszystkie pojazdy toczą między sobą nieustające rozmowy. Kiedy już sam został ojcem, przypomniał sobie o dziecięcych wyobrażeniach i postanowił dawno wymyślone historyjki opowiadać choremu na odrę synowi Christopherowi. Ten koniecznie chciał poznać dalsze losy ulubionych bohaterów, co nie pozostawiło Wilbertowi wyboru: za namową żony historie przelał na papier, a pierwsze wydanie książkowe pojawiło się na rynku w 1945 roku, jako początek „Serii kolejowej”. Książeczka stała się hitem wydawniczym i w ciągu kilku miesięcy sprzedało się 45 tysięcy egzemplarzy.

Ale na książkach się nie skończyło. W 1957 roku na rynek trafiły pierwsze gadżety związane z „Serią kolejową”, a już 10 lat później dzieci mogły bawić się lokomotywą Piotrusiem, wagonikami i niebieskim okrągłym torem. Historie lokomotyw powstawały do 1972 roku, kiedy to Wilbert Awdry podjął decyzję o publikacji ostatniej książki z „Serii kolejowej”. Łącznie napisał 105 opowieści umieszczonych w 26 tomach.

Syn Wilberta postanowił kontynuować pracę ojca – opisał dalsze losy lokomotyw, które wydano w kolejnych 40 książeczkach. Mali czytelnicy i ich rodzice tak związali się z sympatycznymi bohaterami, że producentka Britt Alcroft zdecydowała się przenieść opowieści na srebrny ekran i już w 1984 roku animacja „Tomek i przyjaciele” zadebiutowała w telewizji. Bajka przyciągnęła przed ekrany 8,5 miliona widzów, osiągając telewizyjny sukces. Co ciekawe, narratorem brytyjskiego serialu został eks-Beatles Ringo Starr, który z miejsca podbił serca dzieci i ich rodziców. Kilkanaście lat później w amerykańskiej wersji „Tomka i przyjaciół” rolę narratora odegrał sam Alec Baldwin.

Tak rozpoczęło się prawdziwe lokomotywowe szaleństwo, które trwa niezmiennie od 75 lat. Dziś przygody Tomka śledzą dzieci w ponad 130 krajach świata, a do tej pory ukazało się 20 serii uwielbianej przez przedszkolaków animacji „Tomek i przyjaciele”.

Rybka MiniMini zaprasza małych widzów na najnowszą, 20 serię serialu „Tomek i przyjaciele” od 2 marca, codziennie o godzinie 9:10 i 17:55 w MiniMini+.

Źródło: nc+

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *