20 lat „M jak miłość”

W środę, 4 listopada mija 20 lat od emisji pierwszego odcinka najpopularniejszego serialu „M jak miłość”. Sagę rodu Mostowiaków od lat oglądają miliony widzów, deklasując konkurencję. Według NAM aż 5,1 mln osób zgromadził 14 kwietnia najliczniej oglądany w tym roku odcinek serialu.

Sprawdź godziny emisji serialu „M jak miłość” w PROGRAMIE TV

Według badań Nielsena „M jak miłość” niezmiennie utrzymuje pozycję lidera wśród seriali i plasuje się w czołówce najpopularniejszych programów na rynku. Średnia widownia odcinka w 2020 r. wynosi 4,4 mln widzów, zapewniając TVP2 udziały na poziomie 29,6%.

To serial o miłości, rodzinie i przyjaźni, w którym każde pokolenie znajdzie historię dla siebie – takie założenie przyjęli Ilona Łepkowska i Tadeusz Lampka, duet który stworzył najsłynniejszą, wielopokoleniową polską sagę rodzinną. Dwadzieścia lat temu serial „M jak miłość” na zawsze zmienił oblicze polskiej telewizji – to fenomen, niesłabnący do dziś. Doceniany przez widzów, otrzymał wiele prestiżowych nagród, w tym Telekamery. Został też doceniony za granicą przez rosyjską widownię.

Gdy w sierpniu 2000 roku zaczynaliśmy zdjęcia do „M jak miłość“, nikt z nas nawet w najśmielszych oczekiwaniach nie przewidywał, że doczekamy takiego jubileuszu! – wspomina Teresa Lipowska, serialowa Barbara Mostowiak.

Myśleliśmy, że ta przygoda skończy się na kilku, czy co najwyżej kilkunastu odcinkach. Z perspektywy mijających 20 lat myślę, że sukces naszego serialu wynika przede wszystkim z tego, że Polacy pokochali rodzinę Mostowiaków, która z jednej strony przeżywa zarówno radości, jak i smutki, a z drugiej – zawsze trzyma się razem. Bo o ile w prawdziwej rzeczywistości dorosłe dzieci nie mają czasu na spotkania z rodzicami i często ograniczają się tylko do rozmów przez telefon z nimi, o tyle w naszym serialu wszystkie drogi prowadzą do Grabiny. Nic nie zastąpi więzi i bliskich kontaktów rodzinnych – dodaje Teresa Lipowska.

Dziś „M jak miłość” to nie tylko gwiazdorska obsada, ale marka sama w sobie i absolutny lider od dwóch dekad na pierwszym miejscu w rankingu. Uwielbiani przez Polaków Mostowiakowie wzruszają, bawią i inspirują kolejne pokolenia.

W serialu od początku występuje Katarzyna Cichopek, która na planie spędziła już 20 lat.

Z serialem jestem związana dłużej, niż żyłam przed rozpoczęciem zdjęć. Przyszłam na plan, gdy miałam siedemnaście lat. Byłam nieletnia, więc pierwszą umowę podpisywał mój tato. „M jak miłość” towarzyszy mi całe dorosłe życie. Odkąd gram Kingę, zdałam maturę, dostałam się na studia, obroniłam pracę magisterską, wyszłam za mąż i urodziłam dwójkę dzieci. Mam jeszcze czwórkę serialowych, więc w sumie sześcioro. I dwóch mężów na legalu – wspomina aktorka. I dodaje – „M jak miłość” otworzyło mi wiele drzwi. Dzięki serialowi mogłam wziąć udział choćby w „Tańcu z gwiazdami”, gdzie poznałam męża. Prowadziłam różne programy rozrywkowe, a obecnie jestem gospodynią „Pytania na śniadanie”.

Rafał Mroczek i Marcin Mroczek, od początku towarzyszyli Katarzynie Cichopek na planie. Rafał na pytanie, jakie ma pierwsze skojarzenie z „M jak miłość” odpowiada – Drugi dom. Oczywiście nie w sensie dosłownym, tylko metaforycznym. Czuję się na planie „M jak miłość” bardzo dobrze, swojsko, bezpiecznie, pewnie, jak u siebie. W ekipie serialu są jeszcze ludzie, którzy pracują od samego początku, od dwudziestu lat. Znamy się bardzo dobrze. Ci, którzy z latami do nas dołączali, też są fajnymi ludźmi. Szanujemy się nawzajem i jesteśmy dla siebie wyrozumiali. Mimo upływającego czasu, z chęcią przychodzę na plan. Gdyby było inaczej, przełożyłoby się to od razu na ekran.

Mam poczucie, że bierzemy udział w wyjątkowym przedsięwzięciu. Unikatowym na skalę polską, europejską, a nawet światową. Dwadzieścia lat to bardzo długo. Jest kilka seriali, które również są realizowane przez taki czas, ale nasz się wśród nich wyróżnia, ponieważ ma wciąż najwyższą oglądalność. Losy naszych bohaterów śledzą kolejne pokolenia widzów – dodaje aktor.

Marcjanna Lelek nigdy nie zapomni dnia, w którym Natalka została adoptowana przez Hankę i Marka Mostowiaków. Aktorka do dziś bardzo dobrze życzy swojej bohaterce.

Na planie „Emki“ spędziłam przecież całe swoje dzieciństwo. Dorastałam, ba, wychowałam się tam! Z pełną świadomością mogę stwierdzić, że ten serial mnie ukształtował. To, jaka jestem i kim jestem, w dużym stopniu zawdzięczam wspaniałym ludziom, których spotkałam przy pracy w „M jak miłość“. Dlatego cieszę się, że mogę być częścią produkcji, która niezmiennie od lat jest najchętniej oglądaną przez Polaków pozycją w programie telewizyjnym, nie dając szans konkurencji.

Sprawdź ofertę kanału TVP2 w PROGRAMIE TV

Historia Natalki bardzo mnie wzrusza. Już jako dziecko doskonale zdawałam sobie sprawę z tego, co przeżyła Natalka i jak ma trudno. Zawsze dobrze jej życzyłam – dodaje aktorka.

Źródło: Telewizja Polska

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *