28 kwietnia FOKUS TV w MUX-1, a TVP1 tylko w HD

28 kwietnia 2014 roku do grona programów oferowanych w ramach pierwszego multipleksu (MUX-1) Naziemnej Telewizji Cyfrowej dołączy FOKUS TV – stacja o profilu edukacyjno-poznawczym, a sygnał TVP1 dostępny będzie już tylko w wysokiej rozdzielczości (HD).

Rozpoczęcie nadawania programu FOKUS TV to ostatnia zmiana oferty programowej zaplanowana na 2014 rok w ramach procesu cyfryzacji telewizji naziemnej. FOKUS TV zastąpi dostępny do tej pory w rozdzielczości standardowej program TVP1, który udostępniony jest w wysokiej rozdzielczości na trzecim multipleksie (MUX-3).

W ofercie Naziemnej Telewizji Cyfrowej od 28 kwietnia dostępne będą następujące programy telewizyjne:
– MUX-1 (bezpłatny): ATM Rozrywka, Eska TV, FOKUS TV, Polo TV, Stopklatka TV, TV Trwam, TVP ABC, TTV;
– MUX-2 (bezpłatny): Polsat, Polsat Sport News, PULS 2, TV4, TV6, TVN, TVN7, TV Puls;
– MUX-3 (bezpłatny): TVP1 HD, TVP2 HD, TVP Historia, TVP INFO, TVP Kultura, TVP Polonia, TVP Regionalna, TVP Rozrywka;
– MUX-4 (płatny): Comedy Central, Kino Polska, Nickelodeon, Polsat Film, Polsat News, Polsat Sport, Polsat Sport Extra, TVP Seriale.

Jak odbierać?

Wysoka jakość cyfrowego obrazu i dźwięku wymaga posiadania odbiornika telewizyjnego z wbudowanym tunerem MPEG-4. Innym dostępnym rozwiązaniem jest wyposażenie dotychczasowego odbiornika telewizyjnego w dekoder zewnętrzny – tzw. „przystawkę STB” (Set Top-Box). Do odbioru sygnału cyfrowego niezbędna jest antena. Najlepsze warunki odbioru sygnału NTC zapewniają anteny kierunkowe, które charakteryzuje wysoki zysk antenowy, umożliwiający odbiór sygnału z odległych stacji nadawczych.

Widzowie, którzy do tej pory korzystali z oferty Naziemnej Telewizji Cyfrowej 28 kwietnia zauważą ważną zmianę – z oferty MUX-1 zniknie TVP1, a w miejsce tego programu pojawi się Fokus TV. W większości przypadków zmiana ta będzie przebiegała automatycznie – urządzenie samoistnie wyszuka nowe programy. W pozostałych przypadkach niezbędne będzie ponowne – manualne włączenie automatycznego wyszukiwania programów.

Odbiór sygnału HD

Do odbioru sygnału TVP1 i TVP2 w wysokiej rozdzielczości niezbędne jest wykorzystanie odbiorników telewizyjnych lub dekoderów umożliwiających odbiór sygnału HD. Sprzedaż sprzętu, który nie spełnia wymagań określonych w rozporządzeniu Ministra Infrastruktury z 18 grudnia 2009 roku, w tym odbioru sygnału telewizyjnego wysokiej rozdzielczości zgodnie z art. 6 ustawy z dnia 30 czerwca 2011 roku o wdrożeniu naziemnej telewizji cyfrowej była i jest możliwa jedynie po poinformowaniu nabywcy i uzyskaniu pisemnego potwierdzenia, że nabywca zapoznał się z informacją, że nabywa sprzęt niespełniający wymagań określonych w w/w rozporządzeniu.

Odbiorniki nie spełniające wymagań

Konsumenci, którzy po 26 sierpnia 2011 roku nabyli odbiorniki telewizyjne nienadające się do odbioru programów w wysokiej rozdzielczości, którzy nie zostali poinformowani o tym fakcie przez sprzedawcę, mają prawo zwrotu towaru sprzedawcy, od którego nabyli odbiornik niespełniający wymagań określonych w rozporządzeniu. Zwracając odbiornik należy pamiętać o dowodzie zakupu urządzenia i powołać się na art. 6 ustawy o wdrożeniu naziemnej telewizji cyfrowej. Prośby o pomoc w przypadku problemów ze zwrotem odbiorników zgłaszać należy miejskim lub powiatowym rzecznikom praw konsumenta.

Źródło: Urząd Komunikacji Elektronicznej

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *