30 lat audycji „Gitarą i Piórem” w Trójce

26 września 1986 roku Trójka wyemitowała pierwszą audycję Janusza Deblessema „Gitarą i Piórem”. Z okazji 30. rocznicy tego cyklu, w najbliższą niedzielę, 2 października 2016 roku, w Muzycznym Studiu im. Agnieszki Osieckiej przy ul. Myśliwieckiej 3/5/7 odbędzie się specjalny koncert jubileuszowy.

„Gitarą i Piórem” to najbardziej znana w Polsce audycja poświęcona piosence poetyckiej. Od samego początku prowadzi ją jeden z najlepszych specjalistów w tej dziedzinie – Janusz Deblessem, a od drugiej połowy lat 90. z programem współpracuje Teresa Drozda.

Tytuł „Gitarą i piórem” zaczerpnięty został z refrenu piosenki „Sielanka o domu” z repertuaru zespołu Wolna Grupa Bukowina. Autorem słów jest Wojciech Belon, a fragment utworu jest także sygnałem rozpoczynającym audycję. Przez lata zmieniały się dni i godziny jej nadawania oraz czas trwania. Obecnie programu można posłuchać w środy od godziny 23:05 do północy.

Na jubileuszowy koncert z okazji 30-lecia audycji Trójka zaprasza w niedzielę, 2 października o godzinie 19:05. Swoją obecność potwierdzili: Agata Ślazyk, Hanka Wójciak, Marek Andrzejewski, Piotr Bukartyk, Mirosław Czyżykiewicz, Andrzej Garczarek, Łukasz Jemioła, Robert Kasprzycki, Tomek Wachnowski, Piotr Woźniak i Tadeusz Woźniak. – Ale mogą się jeszcze zdarzyć niespodzianki – mówi tajemniczo Janusz Deblessem.

Piosenki artystów biorących udział w uroczystym koncercie trafią na czwartą już część kompilacji „Gitarą i piórem”, która ukaże się 7 października nakładem Agencji Muzycznej Polskiego Radia. Warto przypomnieć, że kolejne płyty z serii wydane zostały w: 2001 (pierwsza część), 2003 (druga) i 2006 roku (trzecia).

Początek jubileuszowego wieczoru „Gitarą i Piórem” na antenie Trójki w niedzielę, 2 października od godziny 19:05.

Źródło: Polskie Radio

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *