4. seria programu „Złomowisko PL” na Discovery Channel

Polski program „Złomowisko PL” powraca na antenę Discovery Channel z nowymi odcinkami. Biznes złomowy jest uważany za „brudny” i wymagający interes, w którym w roli głównej występuje to, co przez większość zostało spisane na straty, czyli złom. Pierwszoplanową rolę odgrywają tu mężczyźni do zadań specjalnych, którzy pojęcie ciężkiej pracy znają, jak mało kto. Jednak w branży nie brakuje również kobiet – to na ich barkach spoczywa często prowadzenie całej firmy. W nowej serii obok znanych i lubianych „gwiazd złomu”, czyli Marka i Edka, braci Stalowych i ich nieustraszonych orłów, poznamy nowe ekipy. Będą to właściciele i pracownicy dwóch śląskich złomowisk Złomuj.pl i Olmetu. Jedni to mistrzowie autokasacji. Drudzy zaś specjalizują się w wielkich rozbiórkach. To głównie za ich sprawą będziemy świadkami spektakularnych i przygotowanych z największym rozmachem akcji złomowania, jakich w tym programie jeszcze nie było! Kto na tym straci, a kto zyska? Dowiemy się już od lutego na antenie Discovery Channel.

Sprawdź szczegóły w programie telewizyjnym Discovery Channel

Stalowy, stopowy, nieżelazny – rodzajów złomu jest wiele, niełatwo je odróżnić, ale dla znanego z podwarszawskich skupów, zbieracza z Pruszkowa Marka vel „Krzykacz”, nie stanowi to problemu. Wspólnie z Edkiem vel „Siwy” stworzyli duet niepowtarzalny, który jest uwielbiany przez widzów za swoją barwność i „szorstką” przyjaźń. Krzykacz w tym biznesie jest już od 14 lat. Potrafi przerzucić setki kilogramów złomu na pakę swojego… wadliwej jakości busa. Nigdy nie używa w pracy rękawic, bo jak mówi: „złom trzeba czuć”. Marka często, jeszcze nie widać, a już słychać. Z kolei Edek, kompan złomowych podróży „Krzykacza”, jest jego całkowitym przeciwieństwem – spokojny i opanowany, dzielnie znosi krzyki szefa. W nowej serii przed nimi nie lada wyzwania. Zima nie rozpieszcza drobnych złomiarzy. Kiedy otrzymują zlecenie na zezłomowanie starego kotła, mają poczucie, jakby wygrali los na loterii. Niestety nie na długo, bo więcej z tym problemów niż korzyści. Czy Markowi wystarczy kreatywności, aby i tym razem pokonać przeciwności i nie ponieść pierwszej złomowej porażki w swojej karierze? Co więcej, „Krzykacz” lubi zaskakiwać, nie tylko Edka. W tym sezonie zabierze widzów na… siłownię. Czy chodzi o zbędne kilogramy, zdrowie, a może… ? Przekonajcie się sami.

Pojedynczy zbieracze utrzymują się dzięki dużym, dobrze prosperującym złomowiskom, w których szefowie w większości zaczynali od zera. Podniszczona ciężarówka, kawałek wydzierżawionego placu i chęci do pracy uczyniły ich właścicielami wielkich przedsiębiorstw. Dowodem na to jest znana z poprzedniej serii firma Piotro-Stal. Jej szef, Stalowy, to człowiek, urodzony do robienia interesów. Nie byłyby one jednak możliwe bez jego brata Sławka i zespołu „orłów” – ludzi, którym nie straszna żadna praca. Dziś Stalowy posiada ponad 3 hektary placu przemysłowego pod swoją działalność w Tłuszczu, oraz dodatkowo 3 inne złomowiska. Specjalizuje się w rozbiórkach, wyburzeniach, a od niedawna ruszył także z autokasacją, którą rozwinie na oczach widzów nowej serii „Złomowisko PL”. Ta ogromna inwestycja to spore wyzwanie dla jego pracowników – teraz „orły” muszą nauczyć się sztuki rozkładania aut. Czy sprostają oczekiwaniom wymagającego szefa? Czy będą musieli poprosić o pomoc „Mistrza Autokasacji”? Stalowy, zawsze nienagannie ubrany, w najnowszej serii mocno „podkręci” tempo pracy. Już w pierwszym odcinku ekipa jedzie na Mazury, gdzie czeka na nich spore zlecenie. Na jego wykonanie mają tylko jeden dzień. Czy pomimo awarii samochodu i wypadku szefa, uda się zrealizować ten cel? Porządne wyzwanie będzie czekało również na ekipę w Starachowicach. Sprzątnięcie pozostałości po wielkiej, spalonej kilka tygodni wcześniej hali nie należy do łatwych zadań. Spora ilość gruzu, brak sprzętu i tylko jeden dzień na przeprowadzenie zlecenia, to utrudnienia, które mogą opóźnić, a nawet uniemożliwić jego finalizację.

Nowi w programie, jednak „starzy wyjadacze” w branży, właściciele firmy Złomuj.pl w Radostowicach na Śląsku, biznes prowadzą od 15 lat. Sonia i Rafał, dla pracowników „mama” i „tata” to małżeństwo ekspresyjne, które charyzmą obdarowałoby niejedną osobę. Ich relacja do nudnych nie należy, co przekłada się również na atmosferę w pracy. Cięty język, specyficzny humor i dystans do rzeczywistości Rafała, w połączeniu z konkretną, silną i zawsze zadbaną Sonią – pomaga osiągać w biznesie coraz lepsze wyniki. Firma specjalizuje się w autokasacji i w obrocie częściami, ale nie unika nietypowych zleceń i chętnie przyjmie każdy złom. Zespół „taty” i „mamy” obsługuje lawetami pół Polski. „Kapitan Jawor”, „Bobek” i „Łoś”, to zdolni i wytrwali pracownicy, którzy niejedną trudność mają już za sobą. Szef, temperamentny Ślązak, najłatwiejszego charakteru nie posiada… Co za tym idzie, zlecenia też są wymagające. Kilka godzin na sprasowanie 50 karoserii samochodów dla zagranicznego klienta, przerobienie starej maszyny budowalnej, którą na zlecenie szefostwa trzeba odrestaurować i sprzedać z zyskiem to dla nich chleb powszedni.

Kolejnym, nowym przedsiębiorstwem, które poznamy w nowej serii „Złomowisko PL”, będzie pionier w tej branży, największy obecnie gracz w Polsce – firma Olmet. Gigantyczny, rodzinny interes, którego specjalnością jest złomowanie m.in. całych składów kolejowych, zaczął się od biura a la wóz Drzymały, gdzie wagę trzeba było odpłatnie pożyczać od sąsiedniej firmy. Ciężka praca, zakup ziemi, grunt po gruncie, przyniósł pokaźne wyniki. Teraz odbiór setek ton żelastwa w formie wagonów i lokomotyw to dla nich pestka. Nie udałoby się to bez ogromnej bazy sprzętowej i dużych inwestycji finansowych. Przemek, szef firmy, opanowany i wyrozumiały, jest wsparciem dla pracowników, dzięki czemu wszyscy z ochotą starają się sprostać jego niemałym wymaganiom. W najnowszej serii zobaczymy zespół Olmetu w akcji, w której przyjdzie im się zmierzyć z ośmioma wykolejonymi wagonami. Zadanie, z pozoru dla nich proste, okazuje się trudnym wyzwaniem, gdzie czas i, ku ich zaskoczeniu, dobry sprzęt, działają na niekorzyść. Czy uda się wybrnąć z sytuacji?

„Złomowisko PL”

Emisja: środa, od 8 lutego, godzina 22:00

Źródło: Discovery Networks CEEMEA

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *