40-lecie serialu „Czarne chmury”

Nawet kilkanaście tysięcy osób spodziewane jest w ostatni weekend września na niezwykłym jubileuszu 40-lecia serialu TVP „Czarne chmury” w Pustelni Złotego Lasu w Rytwianach koło Staszowa, gdzie w dawnym klasztorze kamedułów, w województwie świętokrzyskim, nakręcono zdjęcia do dwóch (4. i 10.) odcinków serialu.

Podczas tego święta w Złotym Lesie zostanie otwarte „Muzeum Czarnych Chmur”, przypominające i dokumentujące ten wciąż popularny i kochany 10-odcinkowy serial awanturniczo-przygodowy z gatunku „płaszcza i szpady”, obfitujący w sceny walk, pościgów, ucieczek i pojedynków oraz wątki miłosne. Jego akcja, przypomnijmy, toczy się w drugiej połowie XVII wieku, opowiadając o dramatycznej walce o utrzymanie przy Rzeczypospolitej Prus Książęcych. Postać głównego bohatera pułkownika Krzysztofa Dowgirda (Leonard Pietraszak) nawiązuje do autentycznej postaci pułkownika Krystiana Kalkstein-Stolińskiego – tragicznego bohatera tamtych czasów. Partnerują mu Ryszard Pietruski jako jego wachmistrz i przyjaciel, kuty na cztery nogi sługa Kacper, Elżbieta Starostecka, jako ukochana Dowgirda – piękna starościanka Anna, która jest wychowanicą hetmana Sobieskiego (Mariusz Dmochowski) i Anna Seniuk, jako Magda – ukochana wachmistrza; nie dającym się zapomnieć czarnym charakterem jest Maciej Rayzacher, jako kapitan Knothe.

Poza otwarciem muzeum organizatorzy – Pustelnia Złotego Lasu w Rytwianach (www.pustelnia.com.pl) planują: mszę plenerowa, połączoną z wypominkami za zmarłych, stworzenie w ogrodach klasztornych „Alei Czarnych Chmur”, w której każdy z obecnych twórców serialu posadzi swoje drzewko oraz prowadzony przez Annę Popek z TVP2 koncert Królewskiej Orkiestry Symfonicznej z Wilanowa z muzyką z polskich seriali oraz piosenek Anny German, a także kiermasz naturalnych produktów zdrowotnych i leczniczych.

Wszystko to zaś dzięki pasji ks. Wiesława Kowalewskiego, dyrektora Relaksacyjno-kontemplacyjnego Centrum Terapeutycznego „SPeS” Pustelni Złotego Lasu. Wsparło go z entuzjazmem Biuro Handlu TVP, które pomogło w dotarciu do wszystkich twórców serialu i nadal szuka – i to aż na antypodach, z pomocą polskiego konsulatu i polskich franciszkanów z Sydney – Joanny Kostusiewicz, serialowej prześlicznej aktorki z trupy teatralnej.

O wydarzeniu w Rytwianach i jubileuszu 40-lecia serialu „Czarne chmury” będzie mowa na antenie TVP Kielce, m.in. dzięki emitowanemu w całej TVP Regionalnej „Dziennikowi Regionów” i magazynowi „Wstęp wolny z Kulturą”.

Natomiast TVP Seriale już od 5 listopada zaprosi widzów na emisję „Czarnych Chmur” w każdy wtorek o godzinie 19:55, a 10 listopada o godzinie 16:55 antena wyemituje reportaż „Pułkownik Dowgird powraca”, w którym to odtwórcy głównych ról tego kultowego serialu wspominać będą kulisy jego powstania.

40-lecie „Czarnych chmur” patronatem honorowym objęło Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego, a minister Bogdan Zdrojewski zapowiedział swój przyjazd do Rytwian.

Źródło: Telewizja Polska

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *