50 godzin na 70-lecie Powstania Warszawskiego w TVP

Reporterskie relacje z całej Warszawy i przeszło 30 fabuł, dokumentów, reportaży, seriali i koncertów poświęconych Powstaniu Warszawskiemu pokaże Telewizja Polska między 31 lipca a 2 sierpnia. Na dziewięciu antenach nadawcy publicznego 70. rocznica powstańcza zajmie razem z relacjami na żywo prawie 50 godzin.

Jak od lat co roku 1 sierpnia punkt 17:00 „Teleexpress” w TVP1 HD, TVP INFO i TVP Warszawa z kamer ustawionych specjalnie na Powązkach, przy Paście, przy rotundzie koło ronda Dmowskiego, a także z drona i z kamery na Pałacu Kultury i z Mostu Świętokrzyskiego oraz z pl. Piłsudskiego pokażą minutę, w której w Warszawie wyją syreny a warszawiacy zatrzymują się na ulicach w hołdzie poległym w 1944 roku powstańcom i cywilom.

Ekipy TVP będą też przez cały piątek wszędzie tam, gdzie odbywać się będą rocznicowe uroczystości: na kwaterze Powstańców na Powązkach, w Muzeum Powstania, pod Pomnikiem Powstania i Pomnikiem Polegli Niepokonani na Woli, Pomnikiem Polskiego Państwa Podziemnego i AK koło Sejmu, Pomnikiem Małego Powstańca na Starym Mieście.

Spośród oferty TVP warto przede wszystkim zwrócić uwagę na premierowe dokumenty: polsko-francuski „Umrzeć za Warszawę” Krzysztofa Talczewskiego (1 sierpnia, TVP2 HD, godzina 17:04), w którym jednym komentatorów jest prof. Norman Davies, oraz „Honor miasta” Eugeniusza Starky’ego, Amerykanina , który zafascynował się Powstaniem dzięki opowieściom ojca swojej żony, powstańca (1 sierpnia, TVP1 HD, godzina 23:20). Z kolei tyleż historii, co współczesności dotyczyć będzie reportaż Anny Mikołajczyk „Mit Powstania Warszawskiego w kulturze” (1 sierpnia, TVP Kultura, godzina 18:15), do którego punktem wyjścia stał się głośny już na długo przed premierą film Jana Komasy „Miasto 44”.

Bogatą ofertę mają nie tylko anteny TVP, ale też witryna VOD.tvp.pl ze specjalną stroną www.powstanie1944.tvp.pl. Znaleźć tu można filmy dokumentalne „Warszawskie dzieci” oraz „Żółta bluzka ze spadochronu”, premierowe odcinki cyklicznych programów „Cafe historia” i „Ziarno” oraz transmisje koncertów i obchodów rocznicowych.

Nawiązując zaś do specjalnej emisji odcinka nowej serii „Czasu honoru – Powstanie” (1 sierpnia, TVP2 HD, godzina 20:10) portal tvp.pl przygotował materiały zakulisowe, z których widzowie mogą się dowiedzieć, jak powstawała najnowsza część serialu i czym dla aktorów są wydarzenia sprzed 70 lat. A TVP2 tego samego dnia będzie podczas wejść na żywo (o godzinie 15:47, 16:57, 18:43 i 19:58) pokazywał relacje z produkcji mającej właśnie teraz miejsce w Warszawie na ul. Mostowej – gdzie kręcone będą sceny z walk o Starówkę.

Źródło: Telewizja Polska

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *