52. KFPP OPOLE 2015 z dobrą widownią

Tegoroczna oferta programowa Festiwalu skierowana była do możliwie jak najszerszego grona odbiorców. Po raz pierwszy w historii opolskiego Festiwalu koncert debiutów (SuperDebiuty ze Skaldami) został przygotowany na jego otwarcie i cieszył się powodzeniem. W Jedynce i TVP Polonia zebrał on ponad 4,1 mln widownię.

Natomiast spektakl muzyczny „Scenki obscenki czyli Jeremiego Przybory piosenki” w reżyserii Magdy Umer z udziałem artystów scen teatralnych i muzycznych obejrzało w Jedynce i TVP Polonia 1,6 mln widzów, a w Jedycce w 22 min. oglądało go nawet ponad 2,6 mln widzów. Koncert w swej formule nawiązywał do kultowych „Zielono mi” i „Zimy żal”. Pierwszego dnia Festiwalu przyznane zostały nagrody: SuperDebiut Festiwalu w Opolu – nagroda imienia Anny Jantar (przyznawana przez TVP1) – dla duetu Justyna Panfilewicz i Mariusz Wawrzyńczyk oraz nagroda Miasta Opole – tradycyjna Karolinka. Specjalną nagrodę TVP z okazji jubileuszu 50-lecia pracy artystycznej otrzymał Zespół Skaldowie.

Drugi dzień Festiwalu skierowany do najmłodszej grupy odbiorców otworzył koncert SuperJedynki – przegląd aktualnych przebojów i prezentacja współczesnej sceny muzycznej. Wyboru artystów do koncertu dokonali widzowie, a także słuchacze Programu 1 Polskiego Radia w plebiscycie sms, który zwyczajowo odbywa się na kilka miesięcy przed startem Festiwalu. Tegoroczni laureaci SuperJedynek to m.in.: Justyna Steczkowska (najlepsza artystka), Perfect (najlepszy przebój oraz nagroda widzów), Monika Kuszyńska (artysta bez granic). SuperJedynki to jak co roku jeden z najchętniej oglądanych koncertów Festiwalu (ponad 3,5 mln widzów w Jedynce, a w TVP Polonia ponad 138 tys. widz.). Drugim koncertem tego dnia były SuperPremiery – to przegląd różnych gatunków muzycznych. Do koncertu zgłosili się m.in. Natalia Kukulska, IRA, Kasia Popowska, Maryla Rodowicz oraz zwycięzca tego koncertu – Michał Szpak. Tego dnia Edyta Górniak przedstawiła swój recital z okazji 25-lecia pracy artystycznej i została nagrodzona przez Miasto Opole honorową złotą Karolinką (Edyta Górniak pojawiła się na Festiwalu w Opolu 25 lat temu w koncercie Debiuty). Koncert w Jedynce i TVP Polonia widziało ponad 2 mln widzów (udział 27,1%).

Ostatniego, trzeciego dnia Festiwalu odbyła się gala z okazji 90. urodzin Polskiego Radia. Koncert śledziło przed telewizorami ponad 4,6 mln widzów (udziały 32%), a w 21 minucie nawet 5,5 mln osób. W TVP Polonia koncert obejrzało ponad 215 tys. widzów (udziały 1,4%). W tym czasie Jedynka była liderem pasma. Podczas jubileuszowego koncertu Grand Prix Festiwalu Magdzie Umer wręczył prezes TVP Juliusz Braun. Diamentowy Mikrofon Polskiego Radia Sławie Przybylskiej, a Złote Mikrofony: Halinie Kunickiej, Alicji Majewskiej i Włodzimierzowi Korczowi wręczył prezes Polskiego Radia, Andrzej Siezieniewski. W koncercie, na jednej scenie zaprezentowali się m.in. Edyta Bartosiewicz, Artur Rojek, Dawid Podsiadło, Leszek Możdzer, Halina Mlynkova, Justyna Steczkowska i Edyta Górniak. Artystom towarzyszyła Polska Orkiestra Radiowa.

Źródło: Telewizja Polska

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *