70. rocznica zakończenia II wojny światowej w Kino Polska

70. rocznica zakończenia drugiej wojny światowej to dobra okazja, by przyjrzeć się filmowym obrazom tamtych dni. Kino Polska proponuje więc przegląd „Koniec wojny”: ostatnie tygodnie walk i pierwsze dni pokoju w historycznych freskach lub kameralnych dramatach, na poważnie lub z przymrużeniem oka.

„Kobieta w Berlinie” (piątek, 8 maja, godzina 20:00) to polsko-niemiecki film oparty na bestsellerowych wspomnieniach anonimowej mieszkanki stolicy Niemiec, która przeżyła wkroczenie do miasta Armii Czerwonej. Główna bohaterka, aby uchronić się przed gwałtami i rabunkami, nawiązuje romans z radzieckim oficerem. Obydwoje są jednak poranieni wojną i coś, co miało być tylko układem, zaczyna być rozpaczliwą miłością. Co ciekawe, w zniszczony walkami Berlin AD 1945 wcielił się Wrocław.

Zupełnie inny obraz Armii Czerwonej prezentuje czteroczęściowa epopeja „Żołnierze wolności” (czwartek, 7 maja, godzina 0:05 i piątek, 8 maja, godzina 1:15), opowiadająca radziecką wersję ostatnich dwóch lat wojny. Można oczywiście wyśmiewać historyczne przeinaczenia i propagandowe dialogi, ale „Żołnierzy…” warto zobaczyć choćby dla rozmachu scen batalistycznych (żartowano, że wytwórnia Mosfilm dysponuje jedną z większych armii w Europie) i smaczków w rodzaju filmowego Edwarda Gierka przemawiającego do belgijskich górników.

O wojnie można też opowiadać zabawnie – udowodnił to Tadeusz Chmielewski filmem „Gdzie jest generał…” (a kilka lat później kultowym „Jak rozpętałem drugą wojnę światową”), który Kino Polska pokaże w sobotę, 9 maja, o godzinie 18:00. Ukrywający się na dolnośląskim zamku niemiecki generał, szukający go polski szeregowy-oferma (Jerzy Turek) i piękna radziecka sanitariuszka (Elżbieta Czyżewska) to główne postaci tej „wojennej komedii romantycznej”.

W przeglądzie nie zabraknie też bardziej klasycznego kina wojennego. „Jarzębina czerwona” (sobota, 9 maja, godzina 13:25) to świetnie opowiedziana historia ciężkich walk o Kołobrzeg, z kolei „Zwycięstwo” (sobota, 9 maja, godzina 16:00) jest kroniką ostatniej ofensywy armii Beringa, zakończonej zatknięciem polskiej flagi na Bramie Brandenburskiej.

O tych i innych filmach, pokazujących zakończenie wojny i jej skutki, opowie także w swoim „Kalejdoskopie polskiego filmu” Stanisław Janicki (sobota, 9 maja, godzina 11:10).

Źródło: Kino Polska TV

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *