80. rocznica urodzin Henryka Mikołaja Góreckiego w TVP Kultura

6 grudnia 2013 roku przypada 80. rocznica urodzin zmarłego przed trzema laty wybitnego kompozytora, Henryka Mikołaja Góreckiego. Z tej okazji TVP Kultura przypomina jego sylwetkę i twórczość.

Film biograficzny, koncerty, debata poświęcona trzem kompozytorom: Witoldowi Lutosławskiemu, Henrykowi M. Góreckiemu i Krzysztofowi Pendereckiemu – to tylko niektóre z propozycji, które 6 grudnia pojawią się w paśmie specjalnym na antenie TVP Kultura. Nie bez powodu: to właśnie tego dnia wypada rocznica urodzin słynnego kompozytora Henryka M. Góreckiego.

„Nikt mnie nigdy nie mógł do niczego zmusić. Ja zawsze byłem wolny” – powtarzał Henryk M. Górecki, słynny ze swojej twórczej bezkompromisowości. Swoją drogę twórczą rozpoczynał jako skrajny awangardzista, nie bojąc się radykalnych wyborów. Po uproszczeniu języka muzycznego, którego najdobitniejszym przykładem jest słynna III Symfonia „Symfonia pieśni żałosnych”, przez jednych został okrzyknięty geniuszem, przez innych dyletantem.

Urodziny Henryka M. Góreckiego będą dla TVP Kultura pretekstem do debaty, która ukoronuje pasmo specjalne. Jej punktem wyjścia będzie uruchomiony przez Narodowy Instytut Audiowizualny portal internetowy dedykowany trzem najważniejszym polskim kompozytorom XX wieku: Witoldowi Lutosławskiemu, Henrykowi M. Góreckiemu i Krzysztofowi Pendereckiemu. Prowadzący – Agnieszka Szydłowska i Robert Kamyk – w rozmowach z zaproszonymi gośćmi przybliżają zarówno ideę portalu, jak i postaci twórców oraz ich muzykę. Debatę TVP Kultura wyemituje o godzinie 16:00.

Źródło: Telewizja Polska

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *