80. rocznica urodzin Jimiego Hendrixa – specjalny serwis internetowy Polskiego Radia

Z okazji 80. rocznicy urodzin Jimiego Hendrixa portal PolskieRadio.pl przygotował serwis specjalny hendrix.polskieradio.pl poświęcony jednemu z najważniejszych muzyków w historii rocka. Choć żył tylko 27 lat i nagrał zaledwie trzy albumy studyjne, uważany jest za najważniejszego i najbardziej wpływowego gitarzystę w historii muzyki rockowej. Nowy serwis specjalny Polskiego Radia opowiada o życiu i artystycznych dokonaniach geniusza gitary. Można się z niego dowiedzieć wielu ciekawostek z życia legendarnego gitarzysty, m.in. o pierwszym instrumencie, jego wojskowych perypetiach oraz o londyńskim mieszkaniu artysty, a także prześledzić historię artysty za pomocą dostępnego w serwisie kalendarium.

Urodzony w 1942 roku w Seattle muzyk stopniowo budował sobie renomę w branży muzycznej. Przed ukończeniem dwudziestego trzeciego roku życia mógł liczyć jedynie na rolę akompaniatora ukrytego za plecami bardziej znanych artystów, takich jak Sam Cook, Ike & Tina Turner czy grupa Isley Brothers. Dopiero emigracja do Londynu i założenie zespołu Jimi Hendrix Experience uczyniło z niego gwiazdę. Szalonymi popisami scenicznymi tercetu zachwycili się najpierw koledzy po fachu, tacy jak Eric Clapton, Jeff Beck oraz członkowie The Beatles i The Rolling Stones, a w ślad za nimi miliony fanów. Przyczyniły się do tego nie tylko rewolucyjne albumy „Are You Experienced”, „Axis: Bold as Love” i „Electric Ladyland”, ale także oszałamiające koncerty grupy. Do historii przeszedł zwłaszcza występ na festiwalu Monterey oraz wykonanie amerykańskiego hymnu na festiwalu Woodstock.

Pełen twórczej weny i nieokiełznanej kreatywności Hendrix zbudował w Nowym Jorku własne studio nagrań „Electric Lady”, które miało mu pomóc w realizowaniu śmiałych muzycznych wizji. Niestety, krótko po jego uruchomieniu, zmarł tragicznie 18 września 1970 roku, będąc w trakcie trasy koncertowej po Europie.

Rewolucyjna gra Hedrixa stała się źródłem inspiracji dla kilku pokoleń gitarzystów. Dziś trudno wyobrazić sobie bez niego historię muzyki rockowej, a utwory takie, jak „Hey Joe”, „All Along the Watchower”, „Little Wing” czy „Voodoo Chile (Slight Return)” to absolutny kanon rocka XX wieku.

Źródło: Polskie Radio

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *