80. rocznica Wielkiego Głodu na antenach TVP

W dniach 21-23 listopada br. odbędą się w Kijowie i w innych miastach Ukrainy obchody 80. rocznicy Wielkiego Głodu z lat 1932-33. Telewizja Polska w swoich specjalnie przygotowanych programach przypomni tragiczne wydarzenia, które na obszarze sowieckiej Ukrainy pochłonęły co najmniej 3,3 do 6 -7 mln ofiar.

W czwartek 21 listopada o godzinie 22:05 na antenie TVP Historia będzie miał swoją premierę program publicystyczny „Spór o historię” – „Wielki Głód na Ukrainie”. Profesorowie Andrzej Skrzypek, Tomasz Stryjek i Marcin Zaremba będą dyskutowali o politycznych aspektach Wielkiego Głodu oraz jego społecznych konsekwencjach dotykających kolejne pokolenia. Dyskusja przybliży widzom fakty dotyczące tej jednej z największych tragedii Europy XX wieku i jednej z najpotworniejszych zbrodni komunizmu.

TVP Historia powtórzy tę pozycję w piątek 22 listopada o godzinie 13:45, a także – w ramach wieczoru specjalnego dedykowanego problematyce 80. rocznicy Wielkiego Głodu – w niedzielę 24 bm. o godzinie 19:55.

Drugą propozycją rocznicowego niedzielnego wieczoru będzie film dokumentalny w reż. L. Janczyka pt. „Technologia ludobójstwa” (cz. 1 i 2), zaplanowany na godzinę 20:45 i 21:50. To dokument zrealizowany przez ukraińską telewizję publiczną NTU, pozyskany dla TVP Historia bezpłatnie, dzięki pomocy Ambasady Ukrainy w Polsce. Film pokazuje skalę masowej śmierci głodowej w centrum Europy w XX wieku oraz wstrząsające relacje świadków tamtych wydarzeń, po raz pierwszy zarejestrowane na taśmie filmowej. Komentarze historyków przybliżą widzom „technologię ludobójstwa” opracowaną przez Stalina, który w ten sposób kończył bolszewicką rewolucję w Rosji. Plan przewidywał likwidację warstwy właścicieli ziemskich, fabrykantów i mieszczaństwa, a następnie chłopów, którym odebrano ziemię i narzucono marksizm. Kolektywizację wsi rozpoczęto w końcu lat 20., tłumacząc ją koniecznością przyspieszenia rozwoju przemysłu ciężkiego.

Tematyka 80. rocznicy Wielkiego Głodu będzie obecna w tych dniach również na innych antenach TVP. Szeroko odniosą się do niej w tych dniach serwisy informacyjne Jedynki, Dwójki i TVP INFO, w których pojawią się relacje od specjalnej wysłanniczki telewizji publicznej na Ukrainę. Tragedia Wielkiego Głodu zostanie również przywołana w ekskluzywnym wywiadzie ambasadora Ukrainy, udzielonym w ramach audycji „Minęła 20-ta” na antenie TVP INFO oraz w audycjach TVP Regionalnej (m.in. „Telenowyny” 25 listopada o godzinie 9:20, powtórka 30 listopada o godzinie 23:35).

Źródło: Telewizja Polska

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *